Meziroční inflace v prosinci se dostala na 6,9 procenta, po očištění o vliv úsporného tarifu, který na konci roku 2022 uměle snižoval ceny elektřiny, pak dosáhl růst cen hodnoty 4,2 procenta. To je podle dat Českého statistického úřadu nejnižší číslo od srpna 2021. V porovnání s předchozím měsícem pak byly ceny v prosinci nižší o 0,4 procenta, zejména díky zlevňování řady potravin.

„Prosincový výsledek je dalším střípkem do mozaiky uklidňování tuzemské inflace, která se momentálně skutečně zdá být z velké části pod kontrolou,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

Jak zpomaluje inflace

Prosincová inflace byla o 0,1 procentního bodu nižší, než předpokládala ČNB. Jádrová inflace, která je důležitá pro rozhodování ČNB a centrální banka ji svou politikou může nejvíc ovlivnit, odpovídala prognóze, když dosáhla 3,6 procenta. „V jejím postupném poklesu, který trvá již více než rok, se projevuje nejen odeznívání růstu cen zahraničních vstupů, ale také zchlazená domácí poptávka. Ta působí proti dalšímu růstu ziskových marží výrobců, prodejců a poskytovatelů služeb,“ uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Analytici i ČNB ale letos očekávají výrazné zpomalení inflace. Podle Krále se už v lednu dostane meziroční růst cen do blízkosti tří procent. Hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek pak očekává, že by se inflace v lednu „mohla přiblížit na dohled dvouprocentního cíle“. „Otazníkem stále zůstává rozsah letošního lednového přeceňování, které ukáže, nakolik se změnila či nezměnila inflační očekávání,“ uvedl Marek.