Připojíme vás až v listopadu, dozvídali se loni touto dobou někteří majitelé domácích fotovoltaických elektráren na jižní Moravě. Extrémní lhůty a několikaměsíční čekání jim oznamovala distribuční společnosti EG.D, patřící pod energetickou skupinu E.ON. Domácnostem hrozilo, že kvůli tomu přijdou o ty nejlepší měsíce v roce, kdy už by si mohly vyrábět vlastní elektřinu ze slunce.
Na EG.D si tehdy stěžovali nejen majitelé fotovoltaik, ale také jejich dodavatelé a organizace, které je zastřešují. Šéf Cechu akumulace a fotovoltaiky Aleš Hradecký se dokonce nechal slyšet, že by kvůli tomu distribuční firma měla přijít o licenci. HN se tomuto problému tehdy věnovaly, po roce se situace změnila.
Odborníci na fotovoltaiku už o EG.D hovoří smířlivěji a shodují se, že se významně zlepšila. „Hlavně u malých zdrojů je to bez problémů. Po tom loňském humbuku slíbila nápravu a dnes mezi ostatními distributory nijak nevyčnívá. Polepšila se,“ hodnotí Hradecký.
O velkém posunu k lepšímu hovoří i Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace. I podle něj jsou teď doby připojování fotovoltaik do sítě jednoznačně kratší a zpracování žádostí o připojení rychlejší. Všichni distributoři zavedli efektivnější systémy příjmu žádostí, které digitalizovali. „Jedním z problémů pomalého připojování byl také nedostatek pracovníků. Nebylo dost lidí, kteří by fotovoltaiky objížděli a kontrolovali. Docházelo také k velkému počtu zmarněných výjezdů, kdy byla instalace špatně připravená a tím se to prodlužovalo,“ vysvětluje Krčmář. To vše se podařilo vyřešit. Distribuční firmy také každoročně investují miliardy korun do posílení kapacity sítě.
Stále se ale objevují i kritické ohlasy. Například podle Reného Miloty, jednatele společnosti Acetex, která je dodavatelem fotovoltaických elektráren, se EG.D sice zlepšila, kapacita její sítě je ale stále problematická. „Také by měla mít distribuční portál a elektronické podpisy smluv jako ČEZ. EG.D jako jediný distributor stále zasílá smlouvy poštou,“ podotýká Milota.
Solární asociace už několik měsíců nezaznamenává stížnosti na termíny připojení. Podle Krčmáře pomohlo i to, že se distribuční firmy loni s realizačními firmami několikrát setkaly a problémy si vyříkaly. I podle Energetického regulačního úřadu se situace zlepšila. „Počet stížností vůči všem provozovatelům distribuční soustavy souvisejících s připojováním nových zdrojů se pohybuje v řádu jednotek,“ říká mluvčí úřadu Michal Kebort.
Solární byznys ovládla nová technologie. Starší typy panelů jsou i díky tomu nejlevnější v historii
Pokud si člověk chce pořídit fotovoltaiku, přichází s distributorem do kontaktu dvakrát – když žádá o připojení zdroje a pak při uvedení FVE do provozu. Právě u toho druhého kroku se EG.D začátkem roku 2023 potýkala s delšími čekacími lhůtami. „Nicméně díky všem opatřením, která jsme loni přijali, se nám podařilo čekací doby výrazně snížit, aktuálně jsme v průměru na 15 dnech,“ uvádí Roman Šperňák, mluvčí E.ON.
Zákon konkrétní lhůtu pro připojení fotovoltaiky nestanovuje. Vyhláška o připojení k elektrizační soustavě distributorovi pouze ukládá, aby nejpozději do 30 dnů reagoval na žádost o uzavření smlouvy o připojení. V rámci návrhu smlouvy by měl distributor stanovit nejbližší možný termín připojení, tak jak to soustava v daném místě umožňuje. A právě s tím může distributor kreativně pracovat.
Nyní nabízí EG.D svým klientům webovou mapu připojitelnosti, kde si mohou sami kapacity v síti v konkrétní lokalitě ověřit. „Nejvíce vyčerpaných kapacit sítě aktuálně máme na jihu Moravy a Otrokovicku, kde je dlouhodobě největší zájem o pořízení fotovoltaik,“ přibližuje Šperňák. I v těchto lokalitách, kde je aktuálně vyčerpaná kapacita sítě, si ale lidé mohou solární elektrárnu pořídit, jen nesmí mít přetoky do sítě.
Loňský rok byl pro distribuční společnosti rekordní, zájem o solární elektrárny dál rostl. Zhruba 90 procent fotovoltaik, které připojily, byly střešní instalace na rodinných domech.
EG.D, která má na starosti Jihočeský a Jihomoravský kraj, Kraj Vysočinu a částečně také Zlínský a Olomoucký kraj, meziročně navýšila počty připojených téměř třikrát. V roce 2023 připojila rekordních 27 300 fotovoltaických elektráren s celkovým instalovaným výkonem zhruba 330 megawattů (MW). Rok to byl rekordní i pro ostatní distribuční společnosti, tedy ČEZ Distribuce a PREdistribuce.
V největší distribuční síti loni připojila společnost ČEZ Distribuce rekordních 52 109 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 606 MW. Předloni měla počet nově připojených zdrojů zhruba o 31 tisíc nižší.
Vysoký nárůst zaznamenala také společnost PREdistribuce, která zajišťuje distribuční síť zejména na území Prahy. Loni v Praze připojila 3298 zařízení o celkovém výkonu 35 MW. V počtu nových zdrojů jde o meziroční nárůst téměř o 265 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist