Nejistota lednového přecenění zboží a služeb vedla ČNB koncem minulého roku prozatím jen k opatrnému snížení sazeb o čtvrt procentního bodu. Samotná prognóza centrální banky pro letošní rok předpokládala citelný pokles inflace, který by umožňoval snižovat sazby již rychleji, bankovní rada ČNB však zvolila opatrnější přístup. Jednak proto, že inflační očekávání firem pro rok 2024 setrvávala vysoká, ale také proto, že závěrem roku opět zintenzivnila debata o nutnosti navyšování cen v kontextu růstu cen energií, což přiživovalo nejistotu ohledně intenzity očekávaného poklesu inflace.

Po samotném prosincovém jednání se tak zdálo pravděpodobné, že centrální banka na svém nadcházejícím jednání začátkem února zvolí opět opatrný přístup a sníží sazby jen o tradiční čtvrtku, protože lednovou inflaci zveřejní statistici až týden po jejím zasedání. V současnosti se však zdá, že by centrální bankéři mohli zrychlit a sazby příští týden snížit rovnou o půl procentního bodu.

Důvodem je zejména skutečnost, že obecně narůstá přesvědčení, že lednová inflace bude nakonec nižší a může skončit pod tříprocentní hranicí. Tomu nasvědčují předběžné údaje o vývoji cen potravin, ale i další předstihová data či alternativní ukazatele získávané pravidelným sledováním cen z webů poskytovatelů služeb a zboží. O slabších inflačních tlacích pak hovoří například i nejnovější předstihové indikátory z průmyslu, kde firmy v lednu citelně snižovaly ceny z důvodu slabé poptávky, či první náznaky lednové inflace ze zahraničí a také obecně nadále utlumená ekonomická aktivita.

Neznamená to, že by inflační rizika vymizela, pomaleji odeznívá inflace například u cen služeb, nicméně mírně rychlejší snížení sazeb na únorovém jednání nebude chybné, i kdyby nakonec samotné lednové inflační číslo nebylo tak nízké, jak optimistické odhady naznačují. Trh si je této skutečnosti vědom a v tržních úrokových sazbách je tak pokles sazeb o půl procentního bodu již obsažen. I to by nakonec mohl být pro centrální bankéře další podpůrný argument, proč neoddalovat rychlejší snížení sazeb až na konec března. Scénář snížení sazeb o „půlku“ se tak přece jen nyní zdá jako pravděpodobnější výsledek čtvrtečního jednání centrální banky.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist