Pracovat jenom čtyři dny v týdnu, sice každý den o hodinu déle, ale přitom pobírat stejnou mzdu jako za pět dnů? S takovým modelem by podle průzkumu Nadace Hanse Böcklera v Německu souhlasilo 81 procent lidí. Pro zaměstnance 45 vybraných firem, z nichž skoro třetina má sídlo v Severním Porýní-Vestfálsku, se to od začátku února stalo skutečností. Pravda, zatím jenom na půl roku, ale když se tento experiment osvědčí, mohla by se taková praxe rozšířit.

Projekt iniciovala poradenská firma Intrapenör ve spolupráci s neziskovou organizací „4 Day Global Association“. Řídí ho rada složená ze zástupců odborového svazu IG Metall, Ústředního řemeslného svazu a Německého svazu zaměstnavatelů. Průběh experimentu sleduje a pravidelně vyhodnocuje výzkumný tým Münsterské univerzity, jenž bude pomocí výběrových šetření prováděných přímo ve firmách zjišťovat, jak o pětinu kratší pracovní týden ovlivní organizaci práce i náladu mezi lidmi.

A nejen to. Vědci budou zjišťovat dopady nového modelu na konkrétní jednotlivce, zkoumat hladinu jejich stresu, včetně měření kvality spánku, i fyzickou odolnost. „V naší firmě s těmito pokusy a měřením souhlasilo pět zaměstnanců. S univerzitou budeme v neustálém kontaktu,“ sdělil v rozhovoru pro časopis Manager Magazin Tom Jaeger, vedoucí firmy vyrábějící různé ortopedické pomůcky (vložky, obuv na míru, protézy) v městečku Lahnstein (Porýní-Falc).

Jak dodal, zaměstnanci budou mít delší období volna, takže lze předpokládat, že se o něco zvýší produktivita jejich práce, klesne nemocnost, lidé budou celkově spokojenější. „Některým se přechod na čtyřdenní pracovní týden za plnou mzdu s tím, že se jim o hodinu prodlouží denní směna, příliš nezamlouval. Obávali se, že firma nebude stíhat včas všechny zakázky, což by ji mohlo ohrozit,“ podotkl Jaeger. A když se experiment neosvědčí? Pak firma prostě obnoví předchozí pracovní režim.

O hodinu déle nyní tráví v kancelářích například zaměstnanci v centrále společnosti Feedbackpeople Managementberatung v Grevenu. Místo osmi pracují hodin devět. To znamená, že se jim souhrnná týdenní pracovní doba zkrátila o desetinu při zachování mezd. „Věříme, že se nám tímto způsobem podaří získat více mladých zaměstnanců a také zvýšit personální stabilitu,“ říká Nicole Seifertová, šéfka firmy.

Münsterská univerzita zveřejní souhrnnou zprávu o výsledcích experimentu v říjnu. V Německu se současně ozývají hlasy proti krácení pracovního týdne, hlavně mezi podnikateli v odvětvích a oborech pociťujících palčivý nedostatek pracovníků. Kritici považují experimenty s novým modelem za nerozumné vzhledem k silnému napětí na trhu práce. Varují před možným poklesem výroby a zhoršením kvality služeb.

Čtyřdenní pracovní týden už před časem pokusně zavedly vybrané firmy v dalších zemích, kde působí organizace 4 Day Global Associtionv Británii, Irsku, USA, Jižní Africe a Austrálii. Začátkem loňského prosince zavedl čtyřdenní pracovní týden v Itálii největší světový výrobce luxusních brýlí EssilorLuxottica. Italsko-francouzský koncern se dohodl s odbory, že zaměstnanci budou moci během testovacího období dlouhého 20 týdnů pracovat od pondělka do čtvrtka. Má jít o jejich ryze dobrovolné rozhodnutí. Projekt se týká zhruba 20 tisíc zaměstnanců v různých filiálkách na Apeninském poloostrově.

Několik dílčích pokusů se čtyřdenním pracovním týdnem proběhlo také v Česku. Zkrácený pracovní týden od listopadu 2022 zkoušelo 30 zaměstnanců operátora T-Mobile. Lidé z různých oddělení firmy začali pracovat pouze čtyři dny v týdnu, počet odpracovaných hodin se však nesnížil. Možnost pracovat čtyři všední dny po 10 hodinách zkušebně zavedl i Amazon. Přejít na režim třídenního víkendu a jen 32 pracovních hodin týdně zkoušeli v lednu 2022 ve společnosti SAB Finance.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist