Pracovat jenom čtyři dny v týdnu, sice každý den o hodinu déle, ale přitom pobírat stejnou mzdu jako za pět dnů? S takovým modelem by podle průzkumu Nadace Hanse Böcklera v Německu souhlasilo 81 procent lidí. Pro zaměstnance 45 vybraných firem, z nichž skoro třetina má sídlo v Severním Porýní-Vestfálsku, se to od začátku února stalo skutečností. Pravda, zatím jenom na půl roku, ale když se tento experiment osvědčí, mohla by se taková praxe rozšířit.

Projekt iniciovala poradenská firma Intrapenör ve spolupráci s neziskovou organizací „4 Day Global Association“. Řídí ho rada složená ze zástupců odborového svazu IG Metall, Ústředního řemeslného svazu a Německého svazu zaměstnavatelů. Průběh experimentu sleduje a pravidelně vyhodnocuje výzkumný tým Münsterské univerzity, jenž bude pomocí výběrových šetření prováděných přímo ve firmách zjišťovat, jak o pětinu kratší pracovní týden ovlivní organizaci práce i náladu mezi lidmi.

A nejen to. Vědci budou zjišťovat dopady nového modelu na konkrétní jednotlivce, zkoumat hladinu jejich stresu, včetně měření kvality spánku, i fyzickou odolnost. „V naší firmě s těmito pokusy a měřením souhlasilo pět zaměstnanců. S univerzitou budeme v neustálém kontaktu,“ sdělil v rozhovoru pro časopis Manager Magazin Tom Jaeger, vedoucí firmy vyrábějící různé ortopedické pomůcky (vložky, obuv na míru, protézy) v městečku Lahnstein (Porýní-Falc).

Jak dodal, zaměstnanci budou mít delší období volna, takže lze předpokládat, že se o něco zvýší produktivita jejich práce, klesne nemocnost, lidé budou celkově spokojenější. „Některým se přechod na čtyřdenní pracovní týden za plnou mzdu s tím, že se jim o hodinu prodlouží denní směna, příliš nezamlouval. Obávali se, že firma nebude stíhat včas všechny zakázky, což by ji mohlo ohrozit,“ podotkl Jaeger. A když se experiment neosvědčí? Pak firma prostě obnoví předchozí pracovní režim.

O hodinu déle nyní tráví v kancelářích například zaměstnanci v centrále společnosti Feedbackpeople Managementberatung v Grevenu. Místo osmi pracují hodin devět. To znamená, že se jim souhrnná týdenní pracovní doba zkrátila o desetinu při zachování mezd. „Věříme, že se nám tímto způsobem podaří získat více mladých zaměstnanců a také zvýšit personální stabilitu,“ říká Nicole Seifertová, šéfka firmy.

Münsterská univerzita zveřejní souhrnnou zprávu o výsledcích experimentu v říjnu. V Německu se současně ozývají hlasy proti krácení pracovního týdne, hlavně mezi podnikateli v odvětvích a oborech pociťujících palčivý nedostatek pracovníků. Kritici považují experimenty s novým modelem za nerozumné vzhledem k silnému napětí na trhu práce. Varují před možným poklesem výroby a zhoršením kvality služeb.

Čtyřdenní pracovní týden už před časem pokusně zavedly vybrané firmy v dalších zemích, kde působí organizace 4 Day Global Associtionv Británii, Irsku, USA, Jižní Africe a Austrálii. Začátkem loňského prosince zavedl čtyřdenní pracovní týden v Itálii největší světový výrobce luxusních brýlí EssilorLuxottica. Italsko-francouzský koncern se dohodl s odbory, že zaměstnanci budou moci během testovacího období dlouhého 20 týdnů pracovat od pondělka do čtvrtka. Má jít o jejich ryze dobrovolné rozhodnutí. Projekt se týká zhruba 20 tisíc zaměstnanců v různých filiálkách na Apeninském poloostrově.

Několik dílčích pokusů se čtyřdenním pracovním týdnem proběhlo také v Česku. Zkrácený pracovní týden od listopadu 2022 zkoušelo 30 zaměstnanců operátora T-Mobile. Lidé z různých oddělení firmy začali pracovat pouze čtyři dny v týdnu, počet odpracovaných hodin se však nesnížil. Možnost pracovat čtyři všední dny po 10 hodinách zkušebně zavedl i Amazon. Přejít na režim třídenního víkendu a jen 32 pracovních hodin týdně zkoušeli v lednu 2022 ve společnosti SAB Finance.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.