Drtivá většina z šesti desítek britských firem, které loni v rámci dosud největšího takového experimentu na světě zkoušely čtyřdenní pracovní týden, se rozhodla, že v tomto rytmu práce bude pokračovat. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž to zastánci lepší rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem považují za průlom.

Zkrácenou, 34hodinovou týdenní pracovní dobu při zachování dosavadního platu si loni mezi červnem a prosincem vyzkoušeli zaměstnanci v 61 firmách v Británii. V některých z nich měli lidé třídenní víkend, v dalších volno navíc ve středu. Více než 90 procent všech firem – konkrétně 56 z 61 – se po ukončení experimentu rozhodlo změněnou pracovní dobu zachovat.

Většina firem, které mají dohromady 2900 zaměstnanců, po skončení testu uvedla, že se jim podařilo zachovat produktivitu na předchozí úrovni. Navíc se ukázalo, že lidé pracující jen čtyři dny v týdnu dávají výrazně méně často výpovědi. Zaměstnanci si zase pochvalovali, že se zlepšila rovnováha mezi jejich pracovním a soukromým životem.

„Jde o zásadní průlom pro hnutí za čtyřdenní pracovní týden,“ uvedl k výsledkům Joe Ryle, ředitel organizace 4 Day Week Campaign, která tuto změnu prosazuje a na experimentu se podílela. „Tyto neuvěřitelné výsledky ukazují, že čtyřdenní pracovní týden bez snížení mzdy skutečně funguje,“ míní.

Zakladatel řemeslného pivovaru, který se do zkoušky zapojil, uvedl, že změna podpořila vyšší produktivitu v kratším pracovním čase. „Chceme mít více práce a méně stresu,“ citovala ho výsledná zpráva.

Pro některé zaměstnance, kteří se na konci experimentu účastnili průzkumu, byl den volna navíc dokonce důležitější než jakékoliv zvýšení platu: 15 procent jich uvedlo, že by je žádná částka nepřiměla vrátit se k pětidennímu pracovnímu týdnu.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist