Ouvex, mouvex, zouvex, nejkulaťoulinkatější, zkuste si to, apeluje právnička a matrikářka Jaroslava Ježková na poslance. Ve sněmovně se ve středu konal pro zákonodárce seminář, na kterém se učili, jak se správně připravit na svatební obřady. Od ledna totiž mohou společně se senátory díky novele o matrikách oddávat.

Materiál, který více než desítka zúčastněných poslanců a senátorů obdržela, obsahuje i příklady, jak správně během obřadu vystupovat. Například že projev nesmí být monotónní, že je vhodné trénovat výslovnost, mluvit spisovně, rozmluvit se jazykolamy a být patřičně oblečen. 

„Uměřený slavnostní oděv by měli oddávající volit i v případě ‚netradičních‘ svateb, na nichž jsou účastníci, včetně snoubenců, oděni neformálně,“ píše se třeba v dokumentu. Během semináře si také prošli školením, jak si například poradit s mimořádnými situacemi při obřadu.

Na svatbách musí být kromě oddávajícího přítomen i matrikář. Významná část semináře se proto zaměřovala na spolupráci s nimi. A to i v případě nečekané události, jakou může být alkoholové opojení jednoho ze snoubenců. Pak je prý potřeba, aby matrikář i oddávající posoudili, zda jsou oba způsobilí se brát.

A probírala se i otázka, co dělat, když ženich nebo nevěsta na klíčovou otázku odpoví, že ne. Dotaz, jestli chtějí dobrovolně vstoupit do manželství, matrikářka v takovém případě doporučila položit znovu.

Nejaktivnějším účastníkem semináře byl poslanec SPD Jiří Kobza.  „Obrátili se na mě přátelé, tak se to musím naučit samozřejmě, protože nevím, jestli to bude jejich první svatba, ale moje první oddávání to bude určitě,“ říká. A co si ze semináře odnesl? „Že to má člověk brát s úsměvem a o všechno se postará matrikářka,“ směje se Kobza.

Oddávat se chystá například i Andrej Babiš, který se k tématu nadšeně vyjádřil ve videu na sociální síti TikTok. Vyzval také své sledující, ať se mu v případě zájmu hlásí.

Ve videu také doplňuje, že si nejprve musí zjistit, co všechno bude potřebovat. „Jaké povolení, papíry, a samozřejmě si to musím nacvičit, podívat se na nějakou svatbu. A určitě mě to bude bavit, takže se těším.“ 

Na oddávání se podle svých slov těší i předseda SPD Tomio Okamura. „První zájemci se mi již přihlásili, takže v rámci možností to rád udělám,“ uvedl pro deník MF Dnes.

Oddávání již přislíbila i poslankyně STAN Barbora Urbanová. Na síti X navíc vyjádřila i zájem oddávat stejnopohlavní páry, pokud to v budoucnu bude možné. Podobný postoj zaujala i Klára Kocmanová z Pirátů. Novela zákona zatím pouze rozšířila seznam matrik, na nichž mohou stejnopohlavní páry vstupovat do registrovaného partnerství

Na semináři se ani jeden z výše jmenované čtveřice poslanců neobjevil. Přišel naopak třeba poslanec za ANO Aleš Juchelka, Martin Hájek ze Starostů nebo nezávislá senátorka a známá bojovnice za tradiční rodinu Daniela Kovářová.

Například podle marketéra Jakuba Horáka může oddávání politikům pomoct zvýšit popularitu: „Kdo je spojený s okamžikem štěstí, tak má kladné body v politickém marketingu.“ Limitující přitom podle Horáka nemusí být ani fakt, že svatba omezuje cílovou skupinu na množství lidí, kteří se vejdou do oddávací síně. „To věru není mnoho, ale kdyby politik naplno využil své možnosti, tak může oddat někoho známého, tím pádem proniknout do bulváru a tím pádem se blýsknout jako někdo, kdo je oblíbený v populárních kruzích,“ vysvětluje Horák.

Novelu zákona o matrikách připravilo ministerstvo vnitra. S pozměňovacím návrhem, díky kterému mohou poslanci a senátoři oddávat, přišel poslanec ANO Robert Králíček. V odůvodnění uvedl, že „nejde o zásadní koncepční změnu, neboť standardní oddávající jsou též volenými politiky“.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.