Kauza české europoslankyně Martiny Dlabajové (nez., donedávna za ANO) nekončí. Dlabajová měla na dosah strategickou funkci v Bruselu, předsedkyně Evropské komise ji ale navzdory výsledku výběrového řízení přidělila jinému kandidátovi.

Na obranu Dlabajové nyní vystoupila známá protikorupční organizace Transparency International. Žádá prošetření, jestli v případě jmenování Markuse Piepera speciálním zmocněncem pro malé a střední podniky nebyl porušen etický kodex Evropské komise a pravidla o střetu zájmů.

Zasloužilý europoslanec Pieper je členem německých křesťanských demokratů z CDU, stejně jako šéfka komise Ursula von der Leyenová, a lídrem europoslanců za tuto stranu. Ve výběrovém řízení skončil Pieper třetí. Na českou europoslankyni ztrácel čtyřicet procent a na druhou, Švédku Annu Stellingerovou, třicet procent. Přesto von der Leyenová jmenovala unijním zmocněncem pro malé a střední podniky v EU na konci ledna právě jeho.

Transparency International to označila za důvod k „vážným pochybám o férovosti výběrového řízení“. Jmenování slabšího kandidáta, v jehož případě se pominul i závazek instituce dávat šance zástupcům menších států a úspěšným ženám, podle organizace naznačuje mocenské rozhodnutí von der Leyenové kvůli jejímu vlastnímu prospěchu.

Von der Leyenová se uchází o druhý mandát v čele Evropské komise a podpora domovské CDU, rozhodující síly na evropské pravici, pro ni byla důležitá. Souhlas s druhým mandátem získala na stranickém sjezdu CDU minulý týden.

Šéf bruselské pobočky Transparency International Nick Aiossa prohlásil, že v nejlepším případě šlo o „vysoce nedůvěryhodný proces“. V nejhorším pak o případ střetu zájmů, kdy předsedkyně komise dala lukrativní místo – Pieper bude mít 20 tisíc eur měsíčně – spolustraníkovi „s jasným osobním záměrem“. „Žádáme proto nezávislé vyšetření této nominace s ohledem na možné porušení etického kodexu komise,“ vyzval Aiossa.

Evropská komise už minulý týden poté, co na povrch vyplavaly první detaily o výběrovém řízení, prohlásila, že místo nemusí získat vždy ten nejlepší. „Volba je výsledkem procesu v celé jeho šíři, ne jen odrazem doporučení odborných porot,“ reagoval mluvčí von der Leyenové Eric Mamer na novinářské dotazy.

Apel Transparency International komise nekomentovala. Formálně se jím nemusí zabývat. Von der Leyenová by musela reagovat, kdyby ji dostala pod tlak klíčová politická skupina, jejíž podporu také bude potřebovat. V tomto případě evropských liberálů, k nimž Dlabajová patří.

Ti se však s protestem proti výsledku, který odstavil jejich uchazečku, zatím neozvali. Liberální frakce Renew má nové vedení po odchodu Stéphana Séjourného na post francouzského ministra zahraničí a řeší svoje interní záležitosti.

„Martina Dlabajová má nezpochybnitelnou reputaci v oblasti malých a středních podniků. Očekáváme od komise, že s takovou expertizou náležitě naloží,“ sdělila nová šéfka liberální frakce Valérie Hayerová na dotaz HN. „Administrativními pochybeními se zabývá unijní ombudsmanka a předpokládáme, že bude v případě potřeby jednat,“ dodala ještě. 

Věc by mohla problematizovat národní, tedy česká delegace uvnitř liberálů. Tou jsou europoslanci za hnutí ANO. S ním se ale Dlabajová, stejně jako její kolegyně, europoslankyně Dita Charanzová, loni po devíti letech veřejně rozešla kvůli sázce Andreje Babiše na národovectví.

„Já tu nominaci jako téma zvedat nebudu. Nemám k tomu důvod,“ potvrdil HN Ondřej Knotek, šéf europoslanců za ANO. „Martina Dlabajová už není naše. V Renew máme x dalších tváří, které se věnují malým a středním podnikům.“ 

Ozvat by se mohla i česká vláda, která má podporu úspěšných Čechů a Češek jako jednu ze svých priorit ve vztahu k EU. Koalice o „kauze Dlabajová“ ještě nemluvila a není jasné, zda bude.

Kritikou postupu v případu bývalé poslankyně za ANO by si totiž mohla zbytečně znepřátelit klíčovou spojku. Von der Leyenovou bude vláda potřebovat, až se budou rozdělovat portfolia pro nové komisaře a von der Leyenová bude potvrzena v čele komise. „Sledujeme ten případ,“ řekl pouze ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).