Bez povšimnutí již koncem loňského roku skončila před soudem jedna část korupční kauzy Dozimetr, týkající se ovlivňování zakázek ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). A padl již také rozsudek: lobbista se slovenskými kořeny Ľubomír Focko se státním zástupcem uzavřel dohodu o vině a trestu a zaplatí peněžitý trest jeden milion korun. A také uhradí způsobenou škodu dalšímu stíhanému lobbistovi – Pavlu Dovhomiljovi.
Focko totiž Dovhomiljovi sliboval, že díky svým kontaktům – zejména na poslankyni Věru Adámkovou (ANO) – zařídí krytí činnosti jejich skupiny ve VZP. Podle dohody o vině a trestu, kterou mají HN k dispozici, mu za to Dovhomilja v listopadu 2020 zaplatil více než milion korun. Když se ukázalo, že jej Focko podvedl a nic není schopen zařídit, začal investované peníze požadovat zpět. Soud mu vyhověl a sumu mu přiřknul i s úroky. A to přesto, že šlo vlastně o úplatek.
Příběh Focka je přitom mnohem barvitější. Devětašedesátiletý muž, který se posledních deset let pohybuje kolem herečky Jiřiny Bohdalové a před bulvárními médii se staví do role jejího životního partnera, působil před revolucí jako agent vojenské rozvědky na velvyslanectví v Belgii.
V devadesátých letech začal podnikat, stal se například spolumajitelem slovenské sítě hypermarketů Carrefour. Nejvíc se ale „proslavil“ před dvěma lety, kdy jej zatkla policie a označila jej za hlavu skupiny, která se pokoušela manipulovat tendry ve Správě úložišť radioaktivních odpadů. Focko následně na dva měsíce skončil ve vazbě.
V nyní v uzavřeném příběhu figuruje i tehdejší náměstek ředitele VZP pro informatiku Tomáš Knížek. S ním se podle policistů v roce 2020 Focko opakovaně sešel a ujišťoval ho o tom, že má velmi dobré vztahy s Adámkovou, která byla členkou správní rady VZP. A že dokáže ovlivnit její rozhodování.
Na jedné ze schůzek v listopadu 2020 byl právě i Dovhomilja a Focko od něj vybral 1,2 milionu korun. Za ty se zavázal zajistit, aby Adámková „kladně rozhodovala o Knížkem předkládaných plánovaných veřejných zakázkách a žádným způsobem neiniciovala odvolání Ing. Knížka,“ stojí v uzavřené dohodě o vině a trestu, kterou loni v listopadu schválil soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Ondřej Lázna. Součástí dohody bylo i to, že Focko Dovhomiljovi vylákanou sumu vrátí.
Trest zaplatil, aby měl klid
Po zátahu v kauze Dozimetr na jaře 2022 se totiž vše sesypalo jako domek z karet. Policie tehdy obvinila více než desítku lidí včetně tehdejšího pražského radního za STAN Petra Hlubučka, podnikatele Michala Redla, jenž byl hlavou skupiny, a také Dovhomilju.
Poté co se ukázalo, že do kauzy je zapojen i Knížek, a policie v jeho kanceláři udělala domovní prohlídku, byl odvolán z funkce náměstka a od loňského dubna pak čelí trestnímu stíhání právě v souvislosti s manipulací se zakázkami. Policie Knížka obvinila spolu s exposlancem ODS a bývalým náměstkem ministra zdravotnictví Markem Šnajdrem a dalšími třemi lidmi. Tato větev stojí především na výpovědi Dovhomilji, který se rozhodl usilovat o status spolupracujícího obviněného.
Vyšetřování Focka se ale nakonec ubíralo jiným směrem. Policie zjistila, že nic ovlivňovat nemohl – svým „dosahem“ na poslankyni a lékařku Adámkovou se pouze chlubil. Jeho případ policie nakonec proto vyčlenila a státní zástupce na něj podal obžalobu pro podvod. Za nesplněné sliby mu hrozil trest v rozmezí dvou až osmi let vězení. Protože se ale Focko přiznal, mohl skončit i s nižším trestem.
Že by ji Focko dokázal ovlivnit, odmítla i sama Adámková, která uvedená tvrzení označuje za snůšku nesmyslů. „Připadá mi, že to je aprílový vtip,“ řekla pro HN s tím, že jediný Focko, kterého zná, je její pacient, a o zdravotním stavu pacientů se nebaví. Když v minulosti vypovídala ohledně dění ve správní radě VZP, Fockovo jméno sice prý padlo, ale jen jako otázka, zda ho zná. „Odpověděla jsem jim stejně jako vám,“ dodala.
Šéf správy radioaktivních odpadů a podnikatel Focko podle policie zasáhli do zakázky za víc než 100 milionů
Protože se na znění dohody o vině a trestu dohodl Focko se žalobcem, soud ji musel schválit, i když měl proti ní nemalé výhrady a poukázal na její rozpor s dobrými mravy.
„Uplatněný nárok je založen na základě částky, kterou poškozený obviněnému předal nikoliv s čistými úmysly, nýbrž proto, aby obviněný působil na profesorku Adámkovou ve prospěch jeho parciálních zájmů. Tedy šlo o nekorektní lobbing, popřípadě podplácení,“ uvedl Lázna.
Přestože dohodu schválil, případ putoval k odvolacímu soudu. Odvolání totiž podal poškozený Dovhomilja. Nelíbilo se mu, že by mu měl Focko vrátit pouze vylákanou sumu.
Požadoval, aby mu lobbista zaplatil i úrok ve výši 8,05 procenta ročně – tedy dalších více než 300 tisíc korun – a k tomu náklady na vymáhání a právní zastoupení. Odvolací soud mu částečně vyhověl a část úroků ve výši zhruba sto tisíc korun mu skutečně přiznal.
Celou sumu i s úroky již Focko zaplatil. HN ale předložil jinou verzi, podle níž se ničeho nedopustil a rozhodně prý z Dovhomilji žádné peníze nevylákal. Pokud něco dostal, bylo to prý za odvedenou práci. Pro Dovhomilju podle svých slov delší dobu zpracovával různé rešerše a mapoval projekty telemedicíny. „Pan Dovhomilja mu za tuto jeho práci zaplatil určitou sumu,“ říká Fockova advokátka Petra Kvaček Pavlánová.
Obžaloba byla podle advokátky vystavěna na lživém svědectví Dovhomilji. Proč tedy Focko podepsal dohodu o vině a trestu? „Zvažovali jsme, jestli se budeme bránit, ale klient se rozhodl, že už chce mít klid,“ vysvětlila Pavlánová s tím, že to byla cesta, jak kauzu rychle vyřídit. Proto i v popisu skutku zaznělo Fockovo přiznání k činu, který podle svých slov nespáchal.
„V případě uzavření dohody není možné popis skutku měnit. Princip dohody o vině a trestu je, že se nepolemizuje se skutkem,“ poukázala Kvaček Pavlánová. Reakci Dovhomilji se nepodařilo získat, telefon nezvedal a na zaslané otázky nereagoval. Přímo se nechtěl vyjadřovat ani Focko.
Minulost vojenského rozvědčíka
Ten působil na přelomu tisíciletí několik let ve vedení spediční společnosti Čechofracht. Později se dal právě na dráhu lobbisty, zastupoval například zájmy České strany sociálně demokratické, která ho vyslala do představenstva městské firmy Pražská teplárenská. V této společnosti s miliardovými obraty strávil více než šest let. Blízko měl zejména k prvnímu muži pražské ČSSD Karlu Březinovi, kterému byl za svědka na svatbě.
Před revolucí rodák ze slovenského Liptovského Mikuláše patřil podle dostupných materiálů k nadějným vyzvědačům komunistické vojenské rozvědky. V roce 1985 byl přidělen jako agent s krytím na československou ambasádu v Bruselu, kde vydržel až téměř do převratu. A jeden čas na tamní rezidentuře působil dokonce jako vedoucí stranické skupiny.
Jeho spis v Archivu bezpečnostních složek má název Hráč – zřejmě podle jeho záliby v hazardu. Sama tajná služba přitom kolem něj kroužila i jako kolem podezřelého. Zjistila totiž, že o něj má zájem německá rozvědka, a bála se, že by mohl být dvojitý agent.
Zatímco Focko si již v kauze VZP odnesl pravomocný trest, vyšetřování zbývajících případů pokračuje. Ke konci se pouze chýlí část kauzy Dozimetr, která se týká zakázek dopravního podniku. V ní policie podala návrh na podání obžaloby; státní zástupce Adam Borgula o něm zatím nerozhodl. Vyšetřování zbylých částí, včetně ovlivňování zakázek ve Všeobecné zdravotní pojišťovně, stále pokračuje. A stejně tak běží i vyšetřování pokusu o zmanipulování zakázek ve Správě úložišť radioaktivního odpadu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist