Děsivější než vězení. Psychiatrickou léčebnu pro děti v Lounech tak na sociálních sítích popsala jedna z jejích bývalých zaměstnankyň. A i díky ní vznikla sbírka, která měla pomoci toto místo zvelebit. Lidé na něj vybrali přes půl milionu korun. Ministerstvo zdravotnictví nyní slibuje, že během léta zaostalá budova projde rekonstrukcí, a zároveň chystá výstavbu zcela nového objektu. 

Poprvé na tristní stav lounské léčebny, kde může být až 50 dětí, upozornil veřejný ochránce práv už před 13 lety. Tehdy ve své zprávě zmiňoval zejména nevhodné materiální vybavení. „Prostředí bylo neútulné a neterapeutické, místy i nebezpečné, což se projevovalo například oprýskanými kachličkami a omítkou v ložnicích dětí, otlučeným i rozbitým nábytkem. Děti rovněž neměly možnost používat sociální zařízení se zajištěnými dveřmi či se sprchovat v soukromí,“ stálo ve zprávách z roku 2011.

Závěry z kontroly po deseti letech byly v podstatě stejné. „Nevyhovující materiální podmínky nemocnice zdůvodnila nedostatkem financí. Ministerstvo zdravotnictví jakožto zřizovatel nemocnici údajně nijak nepřispívá na běžný provoz,“ stálo ve stanovisku kanceláře ombudsmana z roku 2021.

Dětská psychiatrická nemocnice Louny
Dětská psychiatrická nemocnice Louny.
Foto: archiv kanceláře ombudsmana

Koncem loňského roku se pak na sociálních sítích rozjela sbírka na dovybavení léčebny. Příspěvek s fotkami, které skutečně připomínaly spíše obrázky vězení než místo, kde se léčí psychické problémy, se mezi lidmi rychle rozšířil a cílového půl milionu se sešlo během několika málo dní.

„I když je zakázané mít na dětských klinikách mříže, zde jsou, protože nejsou peníze na speciální skla. Ale co tu není, tak třeba dveře od záchodů či sprch. Dále tu pro děti nemají skoro žádné herny,“ stálo v příspěvku, který měl tisíce sdílení.

Ministerstvo zdravotnictví sice nejprve zmiňovalo, že kompetence ke změnám jsou na straně ředitelky zařízení, dnes ale mluví jinak a přebírá iniciativu. „Pravděpodobně už během března bude s vlastníkem podepsána nová nájemní smlouva a podmínkou je, že provede zásadní opravy. Tyto proběhnou na etapy za chodu tak, aby byl minimalizován vliv na provoz nemocnice a péči o pacienty. To musí dělat vlastník, když jsme tam v pronájmu,“ uvedl pro HN ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Podle Válka nebude situace ani po opravě optimální  – objektu totiž chybí zahrada, kterou vlastní společnost Agel. I když psychiatrická léčebna dala firmě několikrát nabídku k odkupu, nikdy se na transakci nedohodly. „S ohledem na stále probíhající jednání nebudeme záležitost nyní komentovat,“ říká dnes mluvčí skupiny Agel Gabriela Lefenda.

Ministr i kvůli tomu chce postavit raději novou léčebnu na jiných pozemcích. „Vytipovali jsme v Lounech pozemek, který patří jinému soukromému subjektu. Rád bych pozemek koupil a během pěti až osmi let tam postavil novou dětskou psychiatrickou nemocnici, která bude opravdu patřit státu a bude na jeho pozemcích. V tuto chvíli o tom jednáme,“ říká Válek.

Ministr už Louny navštívil: před téměř dvěma lety se jel seznámit s novou ředitelkou a slíbil, že zařízení pomůže. Média pak ještě psala o tom, že jednou z variant bylo i úplné zrušení léčebny. K tomu ale nakonec nedošlo a změny přichází nyní s dvouletým odstupem.

„Bohužel dlouho neřešená situace vedla k tomu, že rozmotat komplikované vlastnické vztahy a najít optimální řešení nebylo jednoduché. Vyžadovalo jednání s různými aktéry s různou mírou ochoty k jednání. Proto to trvalo déle, než bylo po jednání v Lounech v plánu,“ popisuje Válek. 

Kancelář veřejného ochránce práv, která kontroly v zařízení prováděla, takový postup vítá – i když i podle ní mělo rozhodnutí padnout dříve. „Všichni bychom si přáli, aby se situace vyřešila mnohem dříve. Můžeme pozvednout obočí i nad tím, že je veřejné mínění nutné vyburcovat, aby sepsalo sbírku, stát by na ně neměl spoléhat, ale jsme rádi, že je zde nějaký realistický plán řešení a že se dočkáme pokroku,“ říká zástupce veřejného ochránce práv Vít Alexander Schorm.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.