Malé obce tvrdě kritizují chystané zálohování nápojových PET lahví a plechovek. Argumentují, že PET se dobře třídí už dnes. A že nový systém povede pouze ke zvyšování poplatků za odpad, zdražování nápojů i dalšího zboží a k menšímu třídění a recyklaci ostatních plastů. Necelých devadesát menších obcí a měst sdružených ve spolku Naše odpadky rozjelo kampaň, ve které návrh na zálohování z dílny ministerstva životního prostředí označují za „lumpárnu“ s tím, že jde příliš na ruku nápojářským firmám. Sám resort to ale odmítá. 

„Nenapsali jsme zákon ani pro obchodníky, ani pro obaláře, ani pro nápojáře, napsali jsme vyváženou normu, která bude dávat smysl pro Česko i všechny segmenty trhu,“ uvedl například ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) v prosinci na webináři o zálohování pro obce

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.