Před třemi lety ekologům a velkým nápojářům v čele s firmou Mattoni nevyšla snaha prosadit v Česku systém povinného zálohování u PET lahví a hliníkových plechovek. S novou vládou a hlavně novým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) ale zavedení záloh získalo potřebnou politickou podporu.

„Díky systému zálohovaných petek a plechovek se nám podaří vysbírat až 90 procent těchto odpadů k efektivnější recyklaci,“ vyzdvihl Hladík důvody. Ministr má připravenou novelu tohoto zákona, jež v listopadu půjde do připomínkového řízení. Pokud projde vládou, čeká zálohy zcela jistě „bitva“ v parlamentu. Tvrdě proti zálohování je silná lobby odpadářů prosazující jeho dobrovolnost.

Zavedení stejného systému záloh pro nápojové kartony na mléko a džusy by zase po MŽP chtěli jejich největší výrobci v čele se společností Tetra Pak.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolika tun obalů se novela zákona o odpadech týká.
  • Co čeká reklamní letáky.
  • Proč se systém záloh zavádí a kdo je proti němu.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze