Ruské rakety a drony opakovaně ničí ukrajinská města. Spoušť po ruských vojácích ale zůstala také na už osvobozených územích, které museli pod tlakem opustit. Podle odhadů na nich zničili skoro tisícovku zdravotnických zařízení. České firmy za finančního přispění Tchaj-wanu ve výši téměř čtvrt miliardy korun chtějí tuto „díru“ alespoň částečně zaplnit.

„Co mohli, to ruští vojáci ukradli. A co nemohli odnést, tak to klidně zničili, rozstříleli. Hlavně aby tam po nich nic nezůstalo,“ popisuje stav nemocnic a poliklinik na dříve okupovaných územích Jan Horák, majitel společnosti Comedeq.

Ta na Ukrajinu dováží zdravotnické vybavení. Stojí rovněž v čele zhruba dvaceti českých firem, jež do země v rámci „balíku“ v těchto dnech dodaly vybavení pro šest ordinací praktických lékařů, jednu gynekologickou ordinaci a jeden sál na menší operační zákroky. Celkově by vybavení mělo stačit na obsloužení zhruba 15 tisíc obyvatel.

Balík osmi ordinací vyšel na zhruba deset milionů korun a zaplatila ho česká vláda. Další se v průběhu tří let uskuteční díky financování Tchaj-wanu, který si jako hlavní dodavatele vybral české podniky. Asi třetina dodávek má pocházet od tchajwanských firem.

Během tří roků vynaloží tchajwanská vláda na zdravotnická zařízení celkem 10 milionů dolarů (asi 235 milionů korun). Využijí se hlavně v Charkovské a Dněpropetrovské oblasti, což jsou válkou nejvíce zasažené oblasti.

Pro letošní rok už je připravených pět dalších projektů, jedním z nich je například vybavení polikliniky ve městě Charkov.

Ulehčení nemocnicím

Zmíněných osm ordinací míří do nemocnice v padesátitisícovém Marhanci u Kachovské přehrady. „Naše zařízení je vybavené na klidnější období, například dříve jsme řešili hlavně dopravní nehody, jež se stávaly jednou až dvakrát týdně. Nyní však máme téměř každý den zraněné lidi – mají něco s hlavou, utržené ruce nebo nohy a my jim musíme poskytnout okamžitou pomoc,“ oceňuje dodávku chirurg Dmytro Kameněv.

Původně měla česká mise podnikatelů vedená ministerstvem zdravotnictví předávat ordinace přímo v Marhanci. Bezpečnostní situace se tam ale v posledních měsících natolik zhoršila, že k předání došlo ve sto kilometrů vzdáleném Dnipru. Součástí dodávky je také zaškolení techniků, kteří vybavení v nemocnici budou instalovat, a tamních doktorů.

„To, že pomůžeme zkvalitnit péči už u praktických lékařů, může pomoci odfiltrovat tlak na nemocnice, které jsou zavalené zraněnými vojáky i civilisty,“ popisuje koncept Marek Svoboda, šéf Czech Health Technology Institute (CHTI), který dodávku inicioval. Sdružuje zdravotnické firmy z Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků nebo klastr CzechImplant a Fakultu biomedicínského inženýrství pražského ČVUT.

Kromě Comedequ, který vše kompletuje, je součástí projektu třeba výrobce nemocničních lůžek Linet, dodavatel čisticích prostředků BTM či dodavatel zdravotnických rozvodů MZ Liberec. 

V případě vybavení gynekologické ordinace je důležitý fakt, že podle statistik od začátku ruské agrese v únoru 2022 stouplo procento předčasných porodů z 12 na 40 procent.

Praktičtí lékaři zase budou moci využívat set na takzvané CRP testy. Ty ukazují, zda je v těle pacienta zánět a jestli je nemoc virového, či bakteriálního původu. Může to omezit užívání antibiotik. V kombinaci s válkou a obrovským množstvím zraněných se totiž na Ukrajině už vyvinula řada bakterií, které jsou vůči antibiotikům zcela rezistentní.

Darovaný autobus 

Na Ukrajinu putuje z Česka také speciálně upravený evakuační autobus, který zvládne naráz převážet až 12 pacientů. Dar českého státu za 8,5 milionu korun převzala záchranná služba Dněpropetrovské oblasti. „Převážíme stovky zraněných týdně, jedná se o vojáky i civilisty. Zatím jsme je museli vozit vždy po jednom, což způsobovalo prodlení a někdy i zdravotní komplikace. Takže možnost evakuačního autobusu nám převozy velmi usnadní,“ řekl šéf záchranné služby Radij Ševčenko.

Kompletně přestavěný autobus značky Iveco dodala firma Royax Medical Solution z Netvořic na Benešovsku. Ta se specializuje na výrobu nosítek, přestavby ambulancí, ale i záchranných lodí a vrtulníků.

Pro český byznys je Ukrajina potenciálně důležitou destinací, byť zatím jsou hlavním exportním artiklem zbraně. V budoucnu to ale může být jinak. Proto se na podnikatelských misích objevuje řada podniků. V polovině března například na Ukrajinu mířila podnikatelská mise vedená vládním zmocněncem pro rekonstrukci Ukrajiny Tomášem Kopečným, město Dnipro loni navštívil i prezident Petr Pavel. Při podpoře tuzemského exportu se angažuje rovněž státní pojišťovna EGAP. Od loňska existuje takzvaný Fond Ukrajina, kde je na zajištění tuzemského exportu 339 milionů korun.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze