Stát Izrael zažívá vlnu demonstraci proti vládě premiéra Benjamina Netanjahua. V Jeruzalémě se v neděli večer sešly desetitisíce lidí. Žádali vypsání nových voleb a aby vláda uzavřela dohodu s palestinským hnutím Hamás o propuštění rukojmích držených od 7. října v Pásmu Gazy, informovala agentura Reuters. Podle organizátorů se na protestu shromáždilo dokonce přes 100 000 lidí, uvedl web The Times of Israel (ToI). Agentura AP i některá izraelská média napsaly, že jde o největší demonstraci od začátku války s Hamásem.

Demonstranti před izraelským parlamentem požadovali rovněž rovnoměrnější rozdělení břemene vojenské služby mezi populaci. Pro spravedlivější rozdělení tohoto břemene se vyslovil také premiér Netanjahu. Prohlásil ale, že válka s Hamásem vládě zabránila přijmout v potřebné lhůtě zákon, který by tuto otázku řešil.

Nynější válka začala útokem Hamásu na jižní Izrael, při kterém ozbrojenci zabili téměř 1200 lidí a na 250 osob unesli do Gazy. Izraelské odvetné masivní bombardování a pozemní operace si podle úřadů ovládaných Hamásem vyžádaly víc než 32 780 mrtvých Palestinců a způsobily humanitární krizi v Pásmu Gazy.

Již v sobotu demonstrovaly v Izraeli desítky tisíc lidí, několik desítek tisíc přišlo protestovat jen v Tel Avivu. Někteří nesli i transparent s Netanjahuovou fotografií a nápisem: „Ty jsi šéf, je to tvoje vina“. Policie víc než desítku lidí zatkla a použila vodní děla proti těm, kteří blokovali hlavní silnice.

Ke konfliktu se vyjádřil i papež František. V tradičním velikonočním poselství Urbi et orbi v neděli znovu vyzval k zaručení přístupu humanitární pomoci do Pásma Gazy, kde bojuje Izrael s hnutím Hamás, a také k propuštění rukojmích, které tam Hamás od října drží. Vyzval také k výměně zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou.

„Zmrtvýchvstalý Kristus otevírá cestu míru pro trpící skupiny obyvatel v těchto regionech,“ řekl papež podle agentury DPA. Volal po ukončení bojů, a to zejména kvůli dětem: „Kolik utrpení vidíme v jejich očích. Jejich pohledy se nás ptají: Proč? Proč tolik smrti? Proč tolik ničení?“

Na válku v Izraeli reagují také čeští umělci. Otevřený dopis české vládě a prezidentu Petru Pavlovi, aby vyzvali k příměří v Pásmu Gazy a Izraeli, podepsalo 339 umělců. Skupina se dopisem připojila k americké iniciativě Artists4Ceasefire (Umělci pro příměří) a po českých představitelích požaduje, aby vyzvali ke klidu zbraní, ukončení bombardování a k trvalému příměří. Dopis podepsali například Tomáš a Tamara Klusovi, Emma Smetana, Jordan Haj, Bára Basiková či Vojtěch Dyk.