Stát Izrael zažívá vlnu demonstraci proti vládě premiéra Benjamina Netanjahua. V Jeruzalémě se v neděli večer sešly desetitisíce lidí. Žádali vypsání nových voleb a aby vláda uzavřela dohodu s palestinským hnutím Hamás o propuštění rukojmích držených od 7. října v Pásmu Gazy, informovala agentura Reuters. Podle organizátorů se na protestu shromáždilo dokonce přes 100 000 lidí, uvedl web The Times of Israel (ToI). Agentura AP i některá izraelská média napsaly, že jde o největší demonstraci od začátku války s Hamásem.

Demonstranti před izraelským parlamentem požadovali rovněž rovnoměrnější rozdělení břemene vojenské služby mezi populaci. Pro spravedlivější rozdělení tohoto břemene se vyslovil také premiér Netanjahu. Prohlásil ale, že válka s Hamásem vládě zabránila přijmout v potřebné lhůtě zákon, který by tuto otázku řešil.

Nynější válka začala útokem Hamásu na jižní Izrael, při kterém ozbrojenci zabili téměř 1200 lidí a na 250 osob unesli do Gazy. Izraelské odvetné masivní bombardování a pozemní operace si podle úřadů ovládaných Hamásem vyžádaly víc než 32 780 mrtvých Palestinců a způsobily humanitární krizi v Pásmu Gazy.

Již v sobotu demonstrovaly v Izraeli desítky tisíc lidí, několik desítek tisíc přišlo protestovat jen v Tel Avivu. Někteří nesli i transparent s Netanjahuovou fotografií a nápisem: „Ty jsi šéf, je to tvoje vina“. Policie víc než desítku lidí zatkla a použila vodní děla proti těm, kteří blokovali hlavní silnice.

Ke konfliktu se vyjádřil i papež František. V tradičním velikonočním poselství Urbi et orbi v neděli znovu vyzval k zaručení přístupu humanitární pomoci do Pásma Gazy, kde bojuje Izrael s hnutím Hamás, a také k propuštění rukojmích, které tam Hamás od října drží. Vyzval také k výměně zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou.

„Zmrtvýchvstalý Kristus otevírá cestu míru pro trpící skupiny obyvatel v těchto regionech,“ řekl papež podle agentury DPA. Volal po ukončení bojů, a to zejména kvůli dětem: „Kolik utrpení vidíme v jejich očích. Jejich pohledy se nás ptají: Proč? Proč tolik smrti? Proč tolik ničení?“

Na válku v Izraeli reagují také čeští umělci. Otevřený dopis české vládě a prezidentu Petru Pavlovi, aby vyzvali k příměří v Pásmu Gazy a Izraeli, podepsalo 339 umělců. Skupina se dopisem připojila k americké iniciativě Artists4Ceasefire (Umělci pro příměří) a po českých představitelích požaduje, aby vyzvali ke klidu zbraní, ukončení bombardování a k trvalému příměří. Dopis podepsali například Tomáš a Tamara Klusovi, Emma Smetana, Jordan Haj, Bára Basiková či Vojtěch Dyk.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist