Stejné volební období, ale úplně jiná nálada. Vládní Starostové a nezávislí po dvou letech uspořádali svoji nejdůležitější vnitrostranickou akci – republikový sněm. Význam akce trochu oslabilo, že součástí sněmu nebylo žádné hlasování o předsednictvu hnutí, to má být až za rok. Teď šlo hlavně o přípravu na volby. Přesto nakonec členové STAN odjížděli z Olomouce na první pohled s pocitem o dost lépe zvládnuté akce než před dvěma lety v Hradci Králové. Ostatně, kdyby v roce 2022 některý z členů STAN předpověděl, že se za dva roky sejdou a budou opravdu mluvit o plánech na dvouciferené zisky ve volbách, dost možná by byl za hodně naivního optimistu.

Po volbách v roce 2021 Starostové během necelého roku padli v průzkumech ze třinácti procent hlasů na čtyři. Postupně rezignovalo kvůli svým aférám několik členů vedení, zvlášť citelná byla kauza Dozimetr. A hodně nečekané bylo náhlé úmrtí místopředsedy Věslava Michalika, hlavního politického stratéga STAN. Po hradeckém sněmu tak sice Starostové odjížděli s tím, že si zvolili zčásti nové vedení, čímž nastartovali očistu značky, ale ještě měsíce poté, hlavně na podzim 2022 při komunálních volbách, od kandidátů slýchali, že značka STAN rovná se přítěž.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se STAN změnil od kritického roku 2022, kdy padl na čtyři procenta hlasů.
  • Jaká byla nálada mezi Starosty na sněmu.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.