Firmy se začínají smiřovat s tím, že všechny kroky nemusí být vždy stoprocentní a bezchybné. Ve výrobě častěji využívají inteligentní roboty, u nichž je nutné počítat i s tím, že chybovat mohou. Vede je k tomu požadavek po flexibilitě i nedostatek pracovníků. „Pomalu přestává platit kalkulace, že když se robot investičně do tří let nevrátí, je lepší najmout pracovníky. Lidí totiž bude ubývat,“ říká Libor Přeučil, vedoucí skupiny Inteligentní a mobilní robotika na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze.
Co se dočtete dál
- Libor Přeučil vede skupinu Inteligentní a mobilní robotika v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického. Jeho výzkum se zaměřuje na vnímání robotů, mapování a navigaci. Soustřeďuje se také na spolupráci s průmyslem.
- Projekt zdicího robota, na kterém jeho výzkumná skupina pracovala, aktuálně získal prestižní evropskou euRoboticsTechnology Transfer Award, která oceňuje nejlepší výsledky transferu technologií z akademické sféry do praxe.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.