Podnikatelská soutěž Firma roku a Živnostník roku má už téměř dvacetiletou tradici a podle organizátorů dává účastníkům výjimečnou příležitost, jak zviditelnit úspěšné a inovativní byznysové příběhy. Letošní ročník startuje právě nyní a zájemci se do něj mohou přihlašovat až do konce května.

Soutěž je určena malým a středním českým firmám s nejméně dvouletou účetní historií a s ročním obratem do 3 miliard korun. V kategorii pro živnostníky je podmínkou účasti živnostenský list platný nejméně rok nebo jiné oprávnění k podnikání. Nominovat a zaregistrovat účastníka může kdokoli, například zaměstnanci, kolegové či zákazníci. Registrace  je bezplatná a zabere jen pár chvil. Lze použít registrační formulář na webové stránce soutěže www.firmaroku.cz nebo e-mail info@firmaroku.cz.

Partnerem a vyhlašovatelem soutěže jsou Hospodářské noviny. Titulárními partnery jsou Moneta Money Bank (pro kategorii živnostníků) a automobilka Volkswagen (pro firemní kategorii.).

„Hledáme inspirativní příběhy úspěšných podnikatelů, tradičních rodinných firem i začínajících nadšenců. Příležitost veřejně prezentovat svoji práci dostávají díky této soutěži  české firmy a živnostníci bez ohledu na zaměření, obor či velikost,“ uvádějí organizátoři v tiskové zprávě na svém webu.

Soutěž jako každý rok nejprve proběhne v krajských kolech. Na sérii slavnostních večerů, jež v  proběhnou postupně v září a říjnu, vybere odborná porota za každý kraj nejlepší firmu a živnostníka, ti pak postoupí do celorepublikového finále. Výběr letošních vítězů a jejich slavnostní vyhlášení proběhne během galavečera na pražském Žofíně 11. prosince.

V loňském roce se do soutěže v obou kategoriích zapojilo 2600 účastníků. Vítězem celostátního kola se stal výrobce bezlepkových potravin z Ostravy Ladislav Michalík. Ten začínal s podnikáním na konci 90. let, kdy prodával ořechy a zdravou výživu v malém stánku. Po čase si založil vlastní výrobnu i prodejnu a vytrval i v době, kdy produkty zdravé výživy nebyly zákazníky tolik žádané a nabídka byla omezena. Michalík se postupně se svými bezlepkovými výrobky prosadil po celé České republice a později i na Slovensku.

Loňským celostátním vítězem v kategorii firem se stala společnost Crytur ze severočeského Turnova, vlastněná podnikatelem Jindřichem Houžvičkou. Přestože je tato firma širší veřejnosti prakticky neznámá, jde o významného mezinárodního hráče v oboru umělých krystalů. Crytur je největším světovým výrobcem klíčové části elektronových mikroskopů, takzvaných detektorů. Jádrem těchto sofistikovaných zařízení jsou umělé krystaly a návazná technologie.

Komponenty od Cryturu jsou důležité pro výrobu polovodičů a rovněž je využívají přední dodavatelé zdravotnických laserů – třeba izraelský Lumenis či slovinská Fotona. Crytur, zaměstnávající téměř 400 zaměstnanců, je navíc dodavatelem pro obory, které zažívají boom. Nástup umělé inteligence, automatizace a elektromobility vyvolává rostoucí poptávku po mikroprocesorech a s tím roste i zájem i o elektronovou mikroskopii, bez níž se výroba čipů neobejde.

U Cryturu porota ocenila kromě inovačního potenciálu a mezinárodního přesahu také fakt, že podnik navázal na tradici technického kamenářství v Turnově. Tato tradice sahá až do roku 1943, kdy byl v tomto severočeském městě založen Výzkumný ústav pro drahokamy. Od tohoto ústavu Crytur své podnikání odvozuje. 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist