Tým expertů, politiků a zástupců resortů připravuje návrh opatření k omezení pití alkoholu. Obsahovat by měl omezení reklamy, úpravu prodeje a cen i posílení prevence a odborných služeb. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil chce materiál předložit k připomínkám na začátku podzimu. Řekl to v úterý novinářům na konferenci o alkoholu a násilí na dětech.
„Mohli bychom na začátku podzimu přijít s konkrétní podobou návrhů. Musíme je dát do podoby věcného záměru zákona. Jak to bude trvat a jestli se dá něco stihnout v této sněmovně (do voleb), se pak ukáže,“ uvedl Vobořil. Materiál by k připomínkám chtěl předložit v září či říjnu.
Soubor opatření by měl obsahovat návrh na omezení dostupnosti alkoholu. Prodávat by se mohl například jen v určitých prodejnách či v daném čase. Omezit by se měla reklama, vysílat by se mohla třeba až po 22:00. Na etiketách by se v budoucnu mohlo objevit i varování o škodlivosti. Upravit by se mohla spotřební daň a cena. Lídři koaličních stran budou jednat i o možném navýšení peněz na prevenci a podpůrné služby, zmínil Vobořil.
Vláda ve svém programovém prohlášení píše, že regulace návykových látek bude odpovídat míře jejich škodlivosti. Loni schválila svůj plán proti závislostem, který s řadou opatření a termíny jejich plnění už počítá. Podle Vobořila se záměry prosazují těžko, a to kvůli nedostatku financí i politické ochoty měnit legislativu. Koalice debatuje už delší dobu o spotřební dani na tiché víno, lidovci ji odmítají.
Alkohol je nebezpečnější než heroin. A konopí bychom měli uvolnit víc, říká Vobořil
Vobořil doufá, že se podaří koaliční politiky přesvědčit a do legislativy část návrhů dostat rychle přes poslanecké návrhy ve sněmovně. Část změn by pak mohl obsahovat vládní návrh zákona.
Podle poslankyně ODS Renáty Zajíčkové je případné omezení dostupnosti alkoholu v Česku „výbušné téma“ a není reálné v tomto volebním období zásadní legislativní změnu přijmout. „Budou to spíš dílčí změny. Buďme realisté. To, co není připraveno v pokročilé formě, nemá naději,“ uvedla Zajíčková. Za velký úspěch považuje už to, že se podařilo debatu o pití alkoholu a jeho škodlivosti otevřít. Podle poslankyně Pirátů Kláry Kocmanové je diskuse na začátku a ještě potrvá. Poslankyně poukazují na vstřícný postoj společnosti k pití. „Chceme mladistvé chránit před HHC a kratomem, ale nemůžeme zavírat oči před tím, že nejvíc intoxikací má na svědomí alkohol,“ podotkla Kocmanová.
Podle loňské výroční zprávy o závislostech každý osmý dospělý v Česku minimálně jednou týdně nadměrně pije. Rizikově a škodlivě popíjí až 1,3 milionu lidí nad 15 let. Česko patří k zemím s největší spotřebou. V roce 2022 každý obyvatel vypil v průměru 169,5 litru alkoholických nápojů. Alkohol může ročně až za 7000 úmrtí, tedy za šest procent. Roční dopady podle Vobořila stojí 60 miliard korun.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist