Dobrodružné ferraty na Poštovní louce a Dračí stěně zavádějí turisty do říše fantazie. Protože se nacházejí pouhé dvě hodiny jízdy autem od českých hranic směrem na rakouský Salcburk, dají se zdolat během nezapomenutelného víkendu.
Drachenwand je první velká alpská hora, kterou vidíme z dálnice, když jedeme z Českých Budějovic do Salcburku. Strmě se zvedá nad jezerem Mondsee. Po jejím hřebenu vede vyhlídková zajištěná lezecká cesta Drachenwand Klettersteig.
O pár kilometrů dál za jezerem Wolfgangsee se zařezává do náhodní planiny Postalm divoká soutěska Postalmklamm. Skrze ní vede stejnojmenná trasa, která vstupuje do temného vodního pekla.
Zábavná a divoká soutěska Postalmklamm
Vzrušující lezení, velkolepá soutěska, nádherné vodopády, divoká krajina. To jsou hlavní důvody, proč byste se měli vydat do hlubokého skalního zářezu. Pro pohodlné ferratisty je důležité, že od parkoviště se k ferratě přijde za pár minut a návrat z kopce trvá jen pár desítek minut po pohodlné lesní cestě.
Německy kostrbatý název Postalmklamm Klettersteig znamená asi tolik, že jde o zajištěnou cestu skrz rokli pod Poštovní horskou loukou. Postalm je rozlehlá rovinatá horská oblast nazvaná podle poštovních koní z Ischlu, které sem majitelé vyháněli na pastvu.
Zábavné lezení, velkolepá soutěska, nádherné vodopády, divoká krajina. To jsou hlavní lákadla Postalmklammu.
Když byl Bad Ischl letní rezidencí rakouského císaře, bylo potřeba mnoha poštovních kočárů i jezdců, a tím pádem i mnoha koní. V létě se přiváděli poštovní koně na pastviny, aby se zotavili, a tak vznikl název Postalm (Poštovní pastvina). Dnes se pod tímto názvem rozumí největší souvislá horská pastvina v celém Rakousku. Kromě dřívější Postalm zahrnuje ještě louky Lienbachalm, Einbergalm, Wiesleralm, Thoralm, Pitschenbergalm a mnohé další.
Průstup ferratou trvá tři hodiny. S přestávkami na kochání, svačinu, čůrání a focení to bude o hodinu až dvě více. Zkrátit ji lze o hodinu tím, že vynecháme dvě horní ferratové sekce. Obejdeme je po vyznačené lesní pěšině. Ze spodní nejdelší sekce nelze uniknout jinudy než dopředu nebo nazpátek po stejných lanech, po kterých jsme postupovali vpřed.
1. SEKCE: ROKLE POSTALMKLAMM
Obtížnost: většinou B až C,
na závěr několik metrů C/D
Časová náročnost: 3 hodiny
Od parkoviště sejdeme po stezce vyšlapané ve strmém lesním svahu za pár minut k začátku ferraty. Stezka začíná za informační tabulí se zákresem celé ferraty.
Přes potok Russbach vede impozantní lanový most Seufzerbrücke (Most vzdechů). Každý, kdo ho překoná vysoko nad vodou, si opravdu oddechne. Ačkoliv přes něj kráčíme po prkénkách mezi dvěma lany, dalším lanem nad hlavou pro jištění a ještě jedním k přidržení, houpání v korunách stromů dělá hned na začátku dobře jen málokomu.
Lesem sestoupíme k potoku a podél lan traverzujeme vysoko nad vodou po skalních lavicích k Hangelbrücke (Zavěšený most). Tvoří ho dvě lana nad sebou akorát na dosah dospělého člověka a pět kolmo visících tlustých sisalových lan na přidržení. Balancování je nutné, strach nejspíš přijde sám. Tento most je psychicky nejnáročnější atrakcí v Postalmklamm.
Doprava
Postalm je vyvýšená náhorní planina, přes niž vede placená alpská silnice spojující Lammertal bei Abtenau a Strobl am Wolfgangsee. Nejvyšší bod silnice je sedlo Lienbachsattel (1304 m n. m.).
Autem přijedeme po dálnici A1 z Linze směrem na Salzburg. Sjedeme do Regau a dál směrem Gmunden – Bad Ischl – Strobl a nahoru do horského údolí po silnici na Postalm. Mýtné se platí podle počtu osob v autě.
Mýtné neplatí cyklisté. Placení mýta se lze vyhnout, pokud odstavíme auto pod mýtnicí a k začátku ferraty si vyšlápneme značenou lesní cestou. Nebo můžeme využít Postbus.
Na druhé straně potoka se ocitneme v kolmých stěnách vysoko nad dnem úzké soutěsky, pod sebou slyšíme hučící vodu a ve vzduchu je cítit vlhkost. Chvíli traverzujeme proti proudu potoka, poté strmě a docela náročně sestoupíme o pár metrů a pokračujeme v traverzu po mokré tmavé skále Schwarzes Loch (Černá díra). Pod slabým vodopádem se příliš nezdržujeme, abychom nepromokli, a přicházíme k další atrakci.
Překrok zvaný Gattsprung (Gattův skok) je pojmenovaný po horském vůdci Stefanu Gattovi, který ferratu vymyslel, realizoval a pak po ní vodil své klienty, ale také ji opravoval. Kdo je vysoký nejméně 185 centimetrů, ten rokli překročí, protože v nejužším místě se stěny přibližují na pouhých 1,6 metru. My ostatní musíme buď skákat, nebo se zavěsíme na lano pomocí karabiny a přeručkujeme na druhou stranu.
Následuje velmi strmá a hladká skalní plotna zvaná Spiegel (Zrcadlo). Její překonání ovšem není nic těžkého, protože nás přes ni převádí linie kramlí a je zajištěná lanem.
Pokračuje úžasný traverz vysoko nad úzkou soutěskou po přirozených skalních policích. Na druhé straně potoka sledujeme nádherné závojové vodopády spadající kolmo do naší rokle. Strmě sestoupíme ke zdálky viditelnému Wasserfallbrücke (Vodopádový most). Zkušeně ho přejdeme po prknech upevněných na lanech a s jisticím lanem nad hlavou.
Mezi dvěma vodopády stoupáme zčásti pěšky a částečně po zajištěných skalních stupních Karstquellwand (stěna Krasové vyvěračky). Vodopád vpravo totiž vyvěrá přímo ze skály. Mohutnější Wieslerfall (vodopád na Wieslerově potoce tekoucí z Wieslerovy louky) tvoří unikátní koryto, kde se střídají jezírka s přepady.
Ocelové lano končí v lese přivázané na mohutném stromě nad skalami. Dobře značená a prošlapaná lesní stezka míří cikcak vzhůru. Po levé ruce pozorujeme Wieslerfall. Sejdeme i do jeho koryta, abychom se podívali na spodní Grosse Badewanne a horní Kleine Badewanne (Velkou a Malou koupací vanu), což jsou laguny přerušující kolmý vodopád. Dá se v nich opravdu vykoupat, ale voda je ledová.
2. SEKCE: STĚNA GAMSLECKENWAND
Obtížnost: delší úseky dosahují D,
těžká varianta je F (lze ji vynechat)
Časová náročnost: 1/2 až 3/4 hodiny
Po lesní pěšině můžeme pokračovat podél potoka stále vzhůru a dojdeme na konec ferraty už bez lezeckých úseků.
Nadšení ferratisté ovšem vstupují do stěny Gamsleckenwand (Stěna, kterou olizují kamzíci). Mnoho silných mužů si nejdříve vyzkouší F‑variantu, která byla dlouhá léta nejtěžší ferratou světa a dodnes patří mezi špičku. Většina ovšem doleze jen pod převis a už nemá sílu a odvahu přes něj přelézt. Vrací se tedy pokorně dolů a vybere si lehčí směr.
Začíná se u krabice Steigbuch (kniha na podpisy ferratistů). Mírně převislé stěnky střídají vodorovné traverzy, přelézá se zavěšený skalní blok ukotvený na ocelových lanech a z levé dolní části stěny se postupně dopracujeme na pravé temeno, kde ferrata končí v lese.
Stáhněte si přílohu v PDF
3. SEKCE: ÚDOLÍ WIESLERGRABEN
Obtížnost: maximálně B/C
Časová náročnost: 1/2 hodiny
Nad skalní stěnou Gamsleckenwand jdeme doleva lesem po stezce. Narazíme znovu na potok, který jsme již viděli níže jako vodopád Wieslerfall. Buď můžeme odbočit po pěší cestě přímo nahoru a vynechat poslední ferratovou sekci, nebo pokračujeme doleva.
Po úbočí Wieslergraben (Wieslerovo údolíčko) se pohybujeme přes skalky zajištěné kovovým lanem. Sestoupíme k lanovému mostku nad temnou lagunou Dschungelbrücke (Most skrz džungli). Poslední adrenalinový úsek vede po laně s rukama nad hlavou po jisticím laně.
Návrat na parkoviště
Od konce ferraty Postalmklamm Klettersteig jdeme do kopce lesem stále vlevo, až narazíme na vodorovnou lesní svážnici. Po ní se dáme doprava a po chvíli dojdeme na silnici k Postalm. Scházíme po silnici a poté po staré úvozové vpravo vedle ní až na parkoviště, kde máme auto.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Dovolená nejen v Česku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist