Vizionář a podnikatel Elon Musk, patřící mezi nejbohatší lidi na světě, má fanouškovskou základnu jako někteří herci nebo fotbalisté. Ta se ale zásadně proměňuje. V roce 2021 ho magazín Time jmenoval osobností roku a těšil se vysoké popularitě zejména mezi voliči demokratů. Postupem času se ale těžiště základny Muskových podporovatelů posouvá na pravou část politického spektra. K pochopení je potřeba nejdříve porozumět tomu, čím si Musk přízeň lidí vydobyl.

Na první pohled by se mohlo zdát, že je to kvůli jeho ušlechtilým a ambiciózním cílům. Musk se profiluje jako člověk pracující na řešení výzev s větším přesahem, jako je změna klimatu nebo meziplanetární kolonizace. Musk ale není jediný miliardář, který se věnuje aktuálním problémům. Například v roce 2000 zemřelo na spalničky v Africe téměř 400 tisíc lidí. Dnes je toto číslo o 80 procent nižší díky téměř stoprocentní proočkovanosti populace, o kterou se z velké části postarala nadace Billa Gatese. Dalším příkladem filantropie je Marc Benioff, zakladatel Salesforce, který si vytyčil ambiciózní cíl vysadit a ochránit jeden bilion stromů. Svého cíle zatím nedosáhl, ale už se mu jich podařilo vysadit přes tři miliardy.

Mezi Gatesem, Benioffem a Muskem je jeden podstatný rozdíl: první dva zmínění rozjeli své filantropické projekty, když už měli rozsáhlé zdroje a nespočet kontaktů. Elon Musk naopak začal s megalomanskými projekty se 100 miliony dolarů z prodeje PayPalu, což pro vývoj a komercializaci elektromobilů a osidlování vesmíru jsou jen drobné. Jak ukazuje analýza magazínu Business Insider, Musk si velmi zdařile osvojil narativ outsidera, který si vzal velké sousto a ze začátku mu nejen na Wall Street nikdo nevěřil. Lidé totiž obecně mají tendenci outsiderům fandit. Například v roce 2002 jel Musk do Ruska, aby koupil balistické rakety, ale setkal se s výsměchem a vrátil se s nepořízenou. Během velké finanční krize roku 2008 byly SpaceX i Tesla na hraně bankrotu. Během tohoto krušného období si Elon údajně musel půjčit od přátel, aby mohl zaplatit nájem. Aby toho nebylo málo, když se Musk dostal do širšího povědomí, přezíravost velkých hráčů se ještě zintenzivnila a akcie Tesly se staly historicky nejshortovanějšími vůbec (investoři firmě nevěřili a sázeli na pokles akcií).

Vše se ale změnilo v roce 2020. SpaceX se stala první soukromou firmou, která dostala lidi na oběžnou dráhu Země. Tesla se dostala do zisku a byla zařazena do indexu S&P 500. Po 18 letech se Musk navzdory všem předpokladům probojoval na vrchol. Hodnota Tesly prudce vzrostla a institucionální investoři ztratili na svých sázkách na pokles 38 miliard dolarů. A díky Muskovi zbohatl nespočet retailových investorů, kteří v něj naopak věřili. Musk se stal celebritou. Následně podpořil například recesistický kryptoprojekt dogecoin nebo Gamestop mánii, která vedla ke krachu Melvin Capital, hedgeového fondu, jenž shortoval akcie Gamestopu. Tady však začaly první kontroverze a Muskův fanklub se začal drolit a měnit.

Podnikatel byl kvůli podpoře Gamestopu a dogecoinu kritizován za propagaci gamblingu. Dalším zlomem bylo prohlášení, že Tesla přestane přijímat bitcoin a nejspíš prodá své bitcoinové rezervy. Tesla nakoupila bitcoin jen pár měsíců předtím a byl to jeden z důvodů jeho tehdejšího růstu z 30 na 65 tisíc dolarů. Retailoví investoři a kryptokomunita se tak cítili zrazeni a Elon už nebyl hrdina, který vystupuje proti bankéřům z Wall Street.

Nejvíc však situaci vyeskalovala koupě 9,2procentního podílu v Twitteru (dnes síť X), čímž se Musk stal jeho největším akcionářem. Nejdříve všechny ujišťoval, že to je jen pasivní investice, ale o pár týdnů později zahájil nepřátelské převzetí s argumentem, že Twitter už není platformou svobody slova, jakou býval, ale stal se součástí liberálních kulturních válek. Twitter nechtěl prodat kontrolní podíl, ale neměl na vybranou, protože Muskova nabídka byla vysoká. Musk už nebyl outsiderem, který na vlastní pěst odletěl do Ruska koupit balistické rakety, ale byznysmanem, který vytáhne z kapsy 44 miliard dolarů, když se mu zachce. Po koupi Twitteru se navíc jeho politické názory stávaly čím dál výraznějšími. 

Začal podporovat republikánského kandidáta na prezidenta Rona DeSantise a mnoho jeho tweetů a prohlášení naznačovalo, že v nadcházejících prezidentských volbách bude na straně republikánského kandidáta Donalda Trumpa. To mu na popularitě dále ubralo, neboť většina Muskových podporovatelů byli příznivci demokratů. Znepokojující jsou pro mnohé rovněž jeho minimálně lehce proruská vyjádření o válce na Ukrajině.

Ostře sledovaný vývoj má také počínání vizionáře v Tesle, kdy mu měla být vyplacena odměna ve výši 56 miliard dolarů na základě dohody z roku 2018. Soudkyně Kathaleen McCormicková ale letos v lednu dohodu zrušila, neboť dohodnutá částka byla prý „nepochopitelná“ a představenstvo bylo při jejím schvalování zaslepeno „přitažlivostí superhvězdy“ Muska. Ve čtvrtek však nakonec akcionáři výplatu odměny schválili.  Před propadem akcií měl sice balík odměn hodnotu 56 miliard dolarů, nyní má podle AP hodnotu 44,9 miliardy. Schválení odměny zatím také neznamená, že Musk dostane v dohledné době celou částku. Balíček pravděpodobně bude ještě několik měsíců předmětem jednání u soudu v Delawaru, kde se Tesla proti zamítnutí odvolává. 

K hlasování došlo krátce poté, co Musk na své síti X vyhrožoval, že v případě neschválení odměny může vývoj AI směřovat mimo Teslu, což by automobilce, pociťující stále větší tlak konkurence, dále uškodilo. 

Podle analýz firem Caliber nebo Bloomberg lze přitom najít souvislost mezi vývojem popularity Muska a byznysovou úspěšností Tesly. Muskovi tak hrozí, že se chytí do spirály, kdy kontroverzní a často unáhlené výroky budou podkopávat jeho úspěch a popularitu, což ve výsledku povede k dalším takovým výrokům. Co Muskovi pomohlo stát se jedním z nejbohatších mužů světa, mu také může nakonec zlomit vaz.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist