Když se blíží termín, od kterého je daná akcie obchodována bez nároku na dividendu, zpravidla je o ni z řad investorů větší zájem. Taková akcie si pak připisuje určité zisky. A opačným směrem se vydává, když se poprvé obchoduje bez nároku na podíl na zisku. Na takovém vývoji není nic divného. Co když ale nějaká akcie posiluje ještě předtím, než je vůbec návrh výše dividendy oznámen? Je to náhoda, nebo se může jednat o reakci na informaci, která mezi některé investory unikla?

Stejně jako v roce 2022 a 2023, kdy hodnota akcií ČEZ kulminovala v období od poloviny května do poloviny června, tak i letos se již před 20. květnem, kdy management oznamoval návrh dividendy, nadechla k letošnímu zatím nejvyššímu vzestupu. Na první pohled se zdá, že trh s předstihem reagoval na předpokládanou dividendu. Znamená to tedy, že někteří investoři měli některé informace dříve než jiní, že šlo o náhodu, nebo jen o dobrý odhad?

Hodnota akcie ČEZ se prakticky vždy zvyšovala s tím, jak se blížilo datum oznámení navrhované dividendy. Je přitom nutné podotknout, že se nejedná o konečnou výši dividendy, tu schvaluje až valná hromada, letos se koná v pondělí 24. června. Dá se tedy usuzovat, že jarní posilování akcií ČEZ je spíše očekávatelné, jelikož investoři si již zvykli na návrh dividendy v jarních měsících.

Zatímco dříve nebyl takový vývoj příliš patrný, v posledních třech letech, kdy se nejprve projevila energetická krize a pak i navýšený návrh dividendy od státu, to bylo vidět tak výrazně, že to může vést k nejrůznějším spekulacím. Letošek, zdá se, v trendu pokračuje, i když vzestup ceny akcií odpovídá návrhu od managementu, který je proti loňsku bezmála na jedné třetině.

Je nabíledni, že v turbulentní době mají informace nesrovnatelně vyšší hodnotu než v dobách klidných. Toho jsme si ostatně mohli všimnout například začátkem tohoto roku, kdy ministr vnitra Vít Rakušan na jedné z debat s veřejností uvedl, že doufá, že současný kabinet ještě stihne vyplatit minoritní akcionáře ČEZ, a stát tak firmu plně ovládne. Přestože svá slova vzápětí korigoval, akcie ČEZ na jeho předešlý výrok zareagovaly.

Není proto divu, že investoři takřka odezírají ze rtů politikům i dalším aktérům, kteří mohou svým rozhodnutím hodnotu akcií ČEZ ovlivnit.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist