Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou společnost Meta Platforms, že porušuje nová pravidla, která se v Evropské unii vztahují na velké internetové platformy. Firma provozující sítě Facebook či Instagram proti pravidlům nutí uživatele poskytovat svá soukromá data výměnou za přístup k bezplatným službám, oznámila v pondělí unijní exekutiva.

Meta reagovala prohlášením, že tato nabídka odráží doporučení nejvyššího unijního soudu a že pravidla EU neporušuje. Pokud námitkám Bruselu nevyhoví, může dostat velmi vysokou pokutu, v krajním případě v ekvivalentu až deset procent celosvětového ročního obratu. Ten loni dosáhl téměř 135 miliard dolarů (3,1 bilionu korun). Maximální pokuta by tak přesáhla 13 miliard dolarů (302 miliard korun).

Zmíněné sítě od loňského podzimu nabízejí v Evropě uživatelům výběr založený pouze na dvou možnostech – buď budou mít placené služby, anebo dají Metě přístup ke svým datům, což umožní financovat nabízené služby z reklamních příjmů.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

„Chceme dát občanům možnost mít kontrolu nad svými vlastními daty a zvolit méně personalizované reklamy,“ prohlásila v pondělí místopředsedkyně komise odpovědná za dodržování tržních pravidel Margrethe Vestagerová.

Meta Platforms podle předběžného vyšetřování komise porušuje od března platné nařízení o digitálních trzích (DMA) tím, že uživatele nutí do výběru jedné ze dvou možností a nenabízí další alternativy. Nedovoluje také lidem, aby sami rozhodli, ke kterým údajům dají firmě přístup, uvedla komise.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist