Na trhu práce se na první pohled nic zvláštního neděje. Detailnější pohled odhaluje postupné zhoršování situace, což zapadá do současného vývoje v průmyslu a stavebnictví. Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu v červnu stagnoval na 3,6 procenta, počet evidovaných uchazečů o zaměstnání se mírně snížil na 273 tisíc osob.

V červnu se jako obvykle pozitivně projevuje zvýšení počtu sezonních pracovních míst. Po odhlédnutí od sezonnosti se podíl nezaměstnaných mírně zvýšil na 3,8 procenta. Eroze je nenápadná, před rokem činil podíl nezaměstnaných 3,6 procenta, ovšem před dvěma roky jen 3,3 procenta.

Vývoj na trhu práce je lépe zřetelný při srovnání počtu dosažitelných uchazečů o zaměstnání a volných pracovních míst. Dlouhodobě počet uchazečů o práci převyšoval poptávku po práci ze strany firem. Na začátku roku 2018 se situace změnila, problémem přestala být nezaměstnanost, ale její opak, nedostatek pracovních sil. To se nezměnilo ani během pandemie.

Nyní jsme se ovšem dostali do bodu, kdy se počty uchazečů o práci a volných pracovních míst prakticky vyrovnaly. To mimo jiné vysvětluje, proč i přes období vysoké inflace zůstává růst mezd umírněný. Trh práce přestává být přehřátý.

Po sérii šoků v posledních letech je letošní rok konečně klidný. Hladina se zklidnila, ale pohled na ni nedává příznivý obrázek. Loňské a letošní údaje z průmyslu, stavebnictví, doplněné indikátory důvěry a indexem nákupních manažerů, ukazují, že problémy nezmizely.

Za některé může slabá poptávka v zahraničí, zejména chřadnoucí německý průmysl. Další jsou odezvou nezbytné fiskální konsolidace a neadekvátně přísné měnové politiky. A v pozadí negativně působí strukturální brzdy, jako je byrokracie a technologické zaostávání. Pohled pod povrch trhu práce to potvrzuje. Nenápadně, ale jistě přichází bod obratu.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist