Majitelé slunečních elektráren se stále častěji zamýšlejí nad tím, jak lépe rozprostřít výrobu elektřiny do celého dne. Nemá totiž smysl, aby ji všichni vyráběli hlavně v poledne, kdy slunce svítí nejvíc. Více fotovoltaických parků proto začíná orientovat panely na východ a západ, tedy ranní a odpolední hodiny. Při slunečném poledni totiž může být elektřiny v síti tolik, že se její cena dostává do záporných hodnot a její výrobci na denním trhu musí za odběr energie ještě platit.
V krajních případech je provozovatel přenosové soustavy odpojí od sítě. Například loňské Velikonoční pondělí byly od sítě odpojeny stovky solárních elektráren. Tehdy byla při slunečném počasí příliš malá spotřeba elektřiny a v síti jí bylo víc, než by unesla.
I to jsou důvody, proč je dobré se výrobním špičkám ve slunečních dnech vyhnout. Pomoci s tím mohou takzvané trackery, což jsou zařízení natáčející solární panely za sluncem. Díky nim mohou fotovoltaické elektrárny vyrábět více energie v průběhu celého dne, od rána do večera. První větší zdroje s nimi už vznikají.
Co se dočtete dál
- Jaké jsou výhody a naopak nevýhody pohyblivých fotovoltaik.
- Kde už v Česku jsou a kde vzniknou.
- O kolik jsou pohyblivé fotovoltaiky dražší než běžné solární elektrárny.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist