Každý měsíc vytřídí společnost Diakonie Broumov na pět set tun textilu, který shromáždí ve svých 1200 kontejnerech po celém Česku. Zhruba desetinu z toho tvoří špinavý nebo poškozený materiál, který se musí likvidovat. I ten ale chce diakonie využít a vyrábět z něj například desky pro stavební konstrukce. Rok se na vybudování výrobní linky snažila získat bankovní půjčku, marně.

Banky tyto technologie často odmítají financovat, protože návratnost projektů v oběhovém hospodářství je nejistá, natož když se jedná o inovativní technologie. Banky je vnímají jako rizikové. Česko přitom potřebuje zvýšit své recyklační kapacity. V Česku se nyní opětovně využívá kolem 41 procent komunálních odpadů, ke splnění evropských cílů jich ale do roku 2035 musíme recyklovat 65 procent.

Jenže firem, které u bank nepochodí tak jako Diakonie Broumov, je mnoho. Ministerstvo životního prostředí proto připravuje nový finanční nástroj, kterým chce podpořit projekty společností zpracovávajících odpady. Nabízet nebude jen dotace, ale také vstřícné záruky za komerční úvěry.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • S jakým záměrem konkrétně ministerstvo životního prostředí přichází.
  • Jak se na připravovanou pomoc tváří firmy z oboru oběhového hospodářství a banky.
  • Jak to nakonec bez bankovního financování vyřešila Diakonie Broumov.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.