Poslední dobou zemědělci prakticky neznají rok, kdy by je nepostihla nějaká nečekaná událost. Klimatické výkyvy vystavují odvětví mnoha rizikům, problematičtí jsou i škůdci, případně nemoci hospodářských zvířat. Zmírnit následky těchto pohrom jim může pomoci pojištění. Výkonný ředitel pro obchod Zdeněk Přibyl ze společnosti Satum Czech říká, že pojistit se dá i samotná klimatická změna v rámci indexového pojištění sucha. „Při něm se v případě nahlášení škody nárok na plnění posuzuje výhradně podle srážkových dat z nejbližší meteorologické stanice,“ uvádí.
Jaké jsou základní typy pojištění, které by měli zemědělci zvážit?
Primárně je to pojištění budov a hal, movitých věcí, zásob a zemědělských strojů. Ze speciálních produktů v zemědělském pojištění doporučuji pojištění plodin, lesů, hospodářských zvířat i koní. Nemělo by chybět ani pojištění odpovědnosti za škody vzniklé podnikáním.
Liší se nějak pojištění pro malé farmy od toho pro velké zemědělské podniky?
Rozsah pojištění může být téměř totožný s pojištěním velkého zemědělského podniku. Záleží na tom, do jaké míry je daná společnost i jednotlivec ochoten do pojištění investovat. Důležitým faktorem mohou být i státní dotace na pojištění, které zemědělec má možnost čerpat. Podrobné podmínky této podpory řeší Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond.
Jaká jsou specifika pojištění zemědělských strojů? Co by mělo být zahrnuto v pojistné smlouvě?
Pro zemědělské stroje nabízíme sjednání strojního pojištění v nejširším možném rozsahu, a to pojištění proti všem nebezpečím (all risks) včetně technických a živelních rizik, odcizení a vandalismu. Příkladem technických rizik mohou být mechanické poruchy nebo škody vzniklé nesprávnou obsluhou i vniknutím cizího předmětu. Živelní pojistná nebezpečí zahrnují vždy požár a dále například povodeň či krupobití. Jako doplňkové pojištění lze sjednat pojištění skel, pneumatik, pásů či vyměnitelných dílů a ložisek. Doporučujeme řešit i pojištění výměnných nástaveb strojního charakteru a přídavná zařízení či příslušenství, například k traktoru.
V Česku je kvůli suchu málo sena, je dražší než loni
Jak je to s pojištěním hospodářských zvířat?
Pojištění hospodářských zvířat, jako je skot, prasata, ovce, kozy, drůbež, a také koní, lze sjednat proti vyjmenovaným nákazám, jiným hromadným onemocněním a živelním událostem. Lze pojistit i zasažení zvířete elektrickým proudem nebo přehřátí organismu v důsledku extrémně vysokých teplot. Mezi doplňková pojistná nebezpečí, takzvané jednotlivé škody, se řadí akutní neinfekční nemoc, úraz i porodní škody.
Existuje pojištění, které by pokrylo zničenou úrodu? Jaká rizika jsou v tomto případě obvykle zahrnuta?
Pojištění plodin si mohou klienti sjednat jednotlivě i v rámci skupiny plodin. Nejčastěji se setkáváme se škodami na polních a speciálních plodinách, které vzniknou živelním nebezpečím, například krupobitím. Zde se řeší ztráta na výnosu a hradí se škody podle míry a rozsahu poškození dané plodiny. Pro zimní období pak doporučuji pojištění proti nepříznivým klimatickým podmínkám, jako je vyzimování, vymrznutí a poškození porostů zimním a jarním mrazem.
Pokud jde o konkrétní druhy plodin, pojistku je možné uzavřít na všechny polní plodiny, ovoce, zeleninu, vinnou révu a chmel. Základními pojistnými nebezpečími jsou krupobití a požár. Doplňkové pojištění tvoří vichřice, záplava, povodeň, sesuv půdy, vyzimování nebo vymrznutí, zimní mráz, jarní mráz, požerky slimáků, škody způsobené škůdci, polehnutí či sucho.
Jakým způsobem se mohou zemědělci pojistit proti následkům klimatických změn?
Například prostřednictvím takzvaného indexového pojištění sucha – při něm se v případě nahlášení škody nárok na plnění posuzuje výhradně podle srážkových dat z nejbližší meteorologické stanice. Výše náhrady škody je pak vypočtena automaticky v závislosti na registrovaném srážkovém deficitu. Tento systém pojištění funguje velmi efektivně a jednoduše.
Moderní technologie většinou pomáhají zemědělcům spíše s hospodařením. Mohou jim pomoci i v oblasti pojištění?
Největší pokrok jsme zaznamenali v rámci likvidace pojistných událostí. Využíváme umělou inteligenci k vyhodnocení dat, zejména v kombinaci s bezpilotními letouny, které jsou schopny plošně sbírat data v řádu stovek hektarů. Následné zpracování a tvorba map je pak činností čistě strojovou a výsledky rozsahu poškození plodin jsou s přesností v řádu desítek m². Největší přidanou hodnotou je prokazatelná přesnost stanovení rozsahu poškození a rychlost získání výstupních dat, což zkracuje dobu likvidačního procesu.
Stáhněte si přílohu v PDF
Plánují se v budoucnu nějaké inovace v pojištění zemědělství?
Ano, jedná se například o parametrické pojištění. U tohoto typu pojištění jsou dopředu nastaveny „parametry“, při kterých se pojištění aktivuje. Může jít třeba o sílu zemětřesení nebo fyzickou velikost kroupy. Pokud taková událost nastane, pojistitel vyplatí dopředu dohodnutou částku nebo její procentuální výši. Výplata pojistného plnění je pak velmi rychlá a administrativně nenáročná.
Jak by v oblasti pojištění měly optimálně postupovat začínající farmy i zemědělci?
Začínajícím zemědělcům bych doporučil, aby si nechali zpracovat komplexní analýzu rizik svého podnikání. Na jejím základě pak mohou s pojišťovacím makléřem nastavit optimální pojistnou ochranu, která bude odpovídat jejich konkrétním potřebám a finančním možnostem. Je důležité nezanedbat žádnou oblast a zároveň zbytečně nepřeplácet za krytí rizik, která pro daný podnik nejsou relevantní.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Budoucnost zemědělství.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist