Denně si zakouří klasickou nebo elektronickou cigaretu třetina všech mladých Čechů mezi 15 a 24 lety. Zejména u nikotinových alternativ, které se prodávají ve vizuálně zajímavých barevných provedeních, mají podle oficiálních průzkumů mladí lidé dojem, že nejsou příliš škodlivé. Původní radikální plán zakázat veškeré příchutě e-cigaret a přidávání sladidel ale ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) nakonec mírní – po vlně kritiky od odborníků i prodejců.

O možném zpřísnění podmínek se ministerstvo poprvé zmínilo letos v srpnu. „V posledních letech došlo k enormnímu nárůstu užívání nikotinových výrobků mezi mladými lidmi a zejména dětmi. Oba zdravotní výbory ve sněmovně a v senátu požadovaly úpravu vyhlášky tak, aby výrobky nebyly pro tyto skupiny osob lákavé,“ uvedl tehdy mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Nyní se ale Válek rozhodl návrh přepracovat a zmírnit. Uvedl to na čtvrtečním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. „Evropská unie po nás zákaz příchutí nechce, měli bychom mnohem přísnější normu,“ přiznal s tím, že by se mohly výrobky do Česka dostávat ze sousedních zemí, kde zakázané nejsou. 

Omezit by se tak podle něj mohly jen některé příchutě. Podle informací HN by mělo jít o zákaz nyní častého označování příchutí po cukrovinkách, například čokoládových sušenkách nebo cukrové vatě. Naopak by výrobci mohli dále používat „klasické“ názvy příchutí typu vanilka nebo borůvka. Konečný návrh upravené vyhlášky momentálně ministerští úředníci vypracovávají a není jasné, kdy bude hotový.

Válek ustoupil po vlně kritiky jednak ze strany výrobců elektronických cigaret a vaporizérů, podle nichž by původní návrh vyhlášky byl likvidační pro celý sektor. „Neřešilo by to tolik otázku užívání mladistvými, protože by se celý byznys přenesl na černý trh. Každá večerka by to zřejmě měla pod pultem,“ myslí si jeden z prodejců Milan Sobotka. Nikotinové alternativy bez příchutí se zároveň podle něj vůbec neprodávají.

Sami obchodníci podle něj navrhují jako další řešení upustit od vizuálně zajímavých obalů, které obsahují například obrázky superhrdinů, a můžou být proto velkým lákadlem pro mladistvé.

A proti byli i odborníci. Kritizovali, že tím stát vezme kuřákům méně škodlivou variantu, k níž řada z nich od klasických cigaret přešla. „Nebezpečí, že se vrátí ke klasickým cigaretám, je opravdu vysoké. E-cigarety jsou přitom prokazatelně šetrnější nejen k samotnému uživateli, ale zejména k jeho okolí,“ myslí si například adiktoložka Marie Funke, která pracuje v pražské klinice Adicare.

Postupný přechod vyššího počtu Čechů na elektronickou alternativu kouření potvrzují i oficiální čísla Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti – zatímco v roce 2021 více než polovina uživatelů e-cigaret kouřila i ty klasické, o rok později už to byla jen asi třetina.

Trend ale není jen pozitivní a zájem o alternativy mají i lidé, kteří dříve nekouřili – téměř třetina Čechů, která podle údajů střediska užívá e-cigarety, nikdy nekouřila klasický tabák.

Podle Funke proběhly totožné debaty o zákazu příchutí nedávno například i ve Švédsku, ale pro nedostatek pádných argumentů z toho sešlo. „Obecně se domnívám, že prodejní restrikce vliv na výskyt závislostí příliš nemají,“ dodává odbornice s tím, že příkladem může být americká prohibice, která zhruba před sto lety vedla pouze k rozvoji černého trhu s alkoholem.

Bývalý protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil věří, že namísto změn je třeba spíše začít lépe vymáhat stávající zákony – tedy lépe kontrolovat, aby nedocházelo k prodeji nikotinových výrobků lidem mladším 18 let. Zejména by měly podle něj kontrolní orgány častěji přistupovat k odebrání licence obchodu, který takový výrobek nezletilým prodá.

S tím souhlasí například i předsedkyně sněmovního zdravotního výboru Zdeňka Němečková Crkvenjaš (ODS). „K zákazu činnosti se nepřistupuje skoro vůbec,“ přiznává.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist