Množství elektromobilů a obnovitelných zdrojů energie, jako jsou fotovoltaické a větrné elektrárny, ve světě roste. Spolu s tím narůstá i spotřeba kritických minerálů – zejména mědi, kobaltu, lithia a niklu. Podle nové zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) budou kvůli tomu potřeba velké investice do nových dolů i rafinačních kapacit na čištění vytěžených surovin. A pokud si chceme zajistit jejich bezpečné a udržitelné dodávky, je nutné vsadit i na recyklaci.
„Musíme využít pokladnice opotřebovaných baterií a elektrických zařízení,“ upozorňuje Fatih Birol, výkonný ředitel energetické agentury. V nové zprávě ukazuje, kam v této zásadní oblasti Evropa směřuje.
Co se dočtete dál
- Proč se mohou recyklační linky těšit na rok 2030.
- Jak velkou část poptávky po kritických minerálech by mohla pokrýt recyklace.
- Kdy začne klesat poptávka po těžbě kritických surovin a proč.
- Čeká nás nedostatek mědi.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









