Množství elektromobilů a obnovitelných zdrojů energie, jako jsou fotovoltaické a větrné elektrárny, ve světě roste. Spolu s tím narůstá i spotřeba kritických minerálů – zejména mědi, kobaltu, lithia a niklu. Podle nové zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) budou kvůli tomu potřeba velké investice do nových dolů i rafinačních kapacit na čištění vytěžených surovin. A pokud si chceme zajistit jejich bezpečné a udržitelné dodávky, je nutné vsadit i na recyklaci.

„Musíme využít pokladnice opotřebovaných baterií a elektrických zařízení,“ upozorňuje Fatih Birol, výkonný ředitel energetické agentury. V nové zprávě ukazuje, kam v této zásadní oblasti Evropa směřuje.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč se mohou recyklační linky těšit na rok 2030.
  • Jak velkou část poptávky po kritických minerálech by mohla pokrýt recyklace.
  • Kdy začne klesat poptávka po těžbě kritických surovin a proč.
  • Čeká nás nedostatek mědi.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se