Ocel je strategickou surovinou. Nejen Česká republika, ale i celá Evropa dělá vše pro to, aby zvýšila svou závislost na jejím dovozu z Číny, což je obrovské bezpečnostní riziko. Ještě je čas to zvrátit, ocelárny ale musí cítit podporu vládnoucích garnitur.

Ocel dnes nemá alternativu a je komoditou budoucnosti. Jedná se o strategickou surovinu s globálním přesahem, která je stoprocentně recyklovatelná, takže zpracování kovového šrotu bude velký byznys. Válka na Ukrajině navíc ukazuje nutnost soběstačnosti u strategických komodit.

Green Deal vyžaduje do roku 2030 snížit objem emisí CO2 ve výrobním procesu oceli o 55 procent oproti roku 1990. V případě Třineckých železáren jakožto jediného tuzemského výrobce oceli s kompletním programem se bude jednat o vynucenou odhadovanou investici 25 miliard korun. Ta však nepřinese žádnou ekonomickou hodnotu. Přechod výroby oceli na produkci s minimálními emisemi dělá evropské podniky výrazně méně konkurenceschopnými bez jakékoli ochrany státu.

Země jako Čína nebo Indie zelenou politiku nevyznávají. Navíc je reálné, že USA skutečně zavedou cla a podpoří americké výrobce oceli. A kde se objeví ocel, která se nedostane z Číny do USA? V Evropě, kde budou poslední producenti tlačeni k finančně devastujícímu snižování emisí.

Státní podpora a ochrana tohoto odvětví dává smysl i fiskálně. Po pádu Liberty se na Úřadu práce objevilo mnoho lidí, a to nemluvíme o nutnosti sanovat okolí výrobního podniku. Investice státu do tohoto sektoru mají navíc multiplikační efekt na celou ekonomiku. Nejenže chrání klíčová pracovní místa, ale také zajišťuje strategickou soběstačnost v době, kdy globální trhy čelí narůstající geopolitické nejistotě.

„Problém“ Evropy i Česka je stále nízká nezaměstnanost. Lidé zatím ještě nepocítili dopady Green Dealu. Ocel je klíčová pro řadu průmyslových oborů, včetně energetiky a automotive. Až lidé zchudnou, protože ztratí práci, jelikož jejich průmysloví zaměstnavatelé pod tlakem EU zkrachují, bude už pozdě.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist