V Česku zatím funguje jediné zařízení, které vyrábí takzvaný zelený vodík – v Napajedlech na Zlínsku. Plyn tu získávají elektrolýzou vody výhradně za využití elektřiny z obnovitelných zdrojů. Nyní se otevírá možnost, aby jich po celé republice vyrostly desítky. Díky dotacím. Z čistě ekonomického pohledu se zatím investorům elektrolyzéry napojené jako v případě Napajedel třeba na solární elektrárnu nevyplatí. Na to jsou technologie i obnovitelné zdroje v našich podmínkách příliš drahé. 

Ministerstvo životního prostředí ale nyní přišlo s třímiliardovou dotací z programu GreenGas Modernizačního fondu. Ve vodíkové branži se hovoří o významném momentu. „Jedná se o první takovou dotační výzvu, která je, doufejme, první vlaštovkou komplexnější podpory vodíkových technologií,“ říká Veronika Vohlídková, výkonná ředitelka a členka představenstva České vodíkové technologické platformy (HYTEP). Doposud toho podle ní stát nedělal dost, proto je také vodíková infrastruktura v Česku v plenkách.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Co tři miliardy z dotací udělají s výrobou vodíku v Česku.
  • Kde mají projekty prioritně vznikat.
  • Jak je na tom Česko nyní.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se