Energetický trh se od roku 2022 postupně stabilizuje, což se projevuje i v postoji českých domácností a dopadu na jejich rozpočet. Klesají obavy z vysokých cen a pouze čtvrtina lidí předpokládá, že bude muset kvůli energiím výrazně šetřit. Výhled do budoucna je nejistý, avšak dle výsledků průzkumu Ipsos Consumer Sentiment Tracker počítá většina Čechů jen s mírným zdražováním. Řešení vidí v investici do renovací a úsporných opatřeních spíše než ve snižování samotné spotřeby.
Z dat společnosti ČEZ vyplývá, že se domácnosti snaží ušetřit, aniž by významně slevily ze svého komfortu. Kromě pravidelné kontroly spotřeby hledají možnosti spojené s moderními technologiemi a službami nové energetiky. Až v 73 procentech přitom spoléhají na svého dodavatele, se kterým stále častěji komunikují online.
Aktuální stabilita versus dynamický vývoj
Datová analýza přinesla i zjištění, že mezi českými spotřebiteli pozvolna opadá obava z dalšího růstu cen energií. Nahrávají jim k tomu fakta. Ustálila se výše záloh a 74 procent domácností předpokládá, že se platby za energie nepromítnou do jejich rozpočtu vůbec nebo jen mírně. Pouze 24 procent pak počítá s výrazným omezením ostatních výdajů.
Zvýšil se ale počet Čechů, kteří v blízké budoucnosti očekávají mírné zdražení energií. Během letošního roku počítá s vyššími cenami 42 procent dotázaných a v příštích pěti letech tento trend očekává 55 procent respondentů. Konkrétní vývoj je ovšem z pohledu veřejnosti nejistý. Významnou roli bude pravděpodobně hrát zdražování vstupních surovin, růst inflace i geopolitická situace.
Na vnější události trh reaguje stále poměrně citlivě a velkoobchodní ceny kolísají mezi přibližně 80 a 105 eury za megawatthodinu. Výhled velkoobchodních tarifů ale podle skupiny ČEZ poukazuje v příštích třech letech spíš na pokles. A to až na cenu kolem 71 eur za megawatthodinu za elektřinu a 31 eur za megawatthodinu za plyn.
Dukovany? Už jsme nervózní. Vypadá to, jakoby se Korejci na spolupráci s českým průmyslem nechtěli domluvit, říká Perlík
Roste zájem o efektivní úsporu
Stále více Čechů nenechává nic náhodě a místo omezování spotřeby sází na její pravidelnou kontrolu. Počty samoodečtů jen dodavateli ČEZ Prodej stouply za poslední čtyři roky o jednotky milionů. A z původních 500 tisíc v roce 2021 se vyšplhaly na 3,1 milionu.
Druhou rovinou je pak efektivní využívání energií a přechod na úsporné technologie. Meziročně vzrostl počet domácností, které si o těchto řešeních aktivně zjišťují informace, a to až na 52 procent. Většinou ale nespoléhají na stát nebo externí poradce a obracejí se přímo na svého dodavatele, od kterého očekávají komplexní poradenství.
„Dynamický vývoj cen energií v posledních letech a nejistota z budoucího vývoje vedly k tomu, že se domácnosti více zajímají o hospodaření s energiemi, chtějí mít své výdaje pod kontrolou. Polovina z nich v minulosti realizovala nějaká úsporná opatření a další polovina jejich zavedení plánuje,“ říká produktový ředitel Ipsos Michal Straka. A dodává, že klesá ochota domácností šetřit energiemi na úkor svého komfortu, například snížením teploty v bytě. Naopak postupně roste zájem o úsporná opatření, která z dlouhodobého hlediska ušetří více, jako jsou zateplení, výměna oken, fotovoltaika nebo nákup modernějšího kotle.
Nová energetika se dostává do povědomí
V oblasti nových energetických trendů mají čeští spotřebitelé stále co objevovat. I když se třetina respondentů o inovace a úsporné technologie zajímá, známé jsou jim především pojmy jako elektromobilita, sdílení nebo akumulace elektřiny, už méně si ale dokážou v praxi představit, jak funguje agregace elektřiny (spojení mnoha menších zdrojů) nebo spotový tarif, tedy produkt s dynamickou cenou, která se mění každý den podle situace na burze.
Řada Čechů navzdory tomu věří, že jim právě nová energetika pomůže ušetřit. Nejen díky dotacím, ale i nižším nákladům v budoucnu. Čím dál častěji z toho důvodu plánují finančně náročnější stavební úpravy, případně instalují fotovoltaické elektrárny nebo si pořizují tepelná čerpadla. Například fotovoltaiky už v Česku využívá osm procent rodinných domů, a přestože počet zájemců loni mírně klesl, dodavatel ČEZ Prodej zůstal na téměř stejných číslech jako v roce 2023. Konkrétně instaloval 3900 těchto zařízení, tedy jen o 50 méně než v předchozím období.
Ze získaných dat ale plyne, že část českých spotřebitelů využívání obnovitelných zdrojů teprve plánuje. Například fotovoltaiku hodlá v blízké budoucnosti instalovat 15 procent dotázaných. A stejný počet respondentů přemýšlí také o agregaci nebo sdílení elektřiny. Pro tepelná čerpadla se pak rozhoduje zhruba 10 procent lidí.
Řešení na míru jako nová cesta
Největší úsporu si lidé slibují od sdílení energie, akumulace a průběhového měření. A velký potenciál vidí i ve flexibilitě, tedy schopnosti přizpůsobit spotřebu výrobě elektřiny, nebo v dynamickém tarifu, který je založen na změnách ceny na krátkodobých trzích. Tyto možnosti ovšem zatím přinesou výraznější snížení nákladů jen části domácností.
„S trendy nové energetiky si lidé spojují výraznou úsporu nákladů na energie. Z dosavadních dat, která máme k dispozici, ale vyplývá, že tyto úspory jsou velmi individuální a v nejlepších případech se pohybují v rozmezí stovek až nižších tisíců korun ročně,“ uvádí generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec s tím, že podobná řešení nelze nasazovat plošně, ale bude čím dál důležitější šít je na míru konkrétní domácnosti.
O výzkumu
- Výzkum Češi a úspory energií byl realizován na reprezentativním vzorku populace ČR starší 18 let, respondentem byla osoba rozhodující o dodavateli energií. Velikost vzorku byla 1000 respondentů. Sběr dat probíhal pomocí Ipsos online panelu Populace.cz v březnu 2025. Výzkum byl realizován pro společnost ČEZ.
- Výzkum Ipsos Consumer Sentiment Tracker je realizován na reprezentativním vzorku populace 18–65 let kvartálně vždy poslední týden daného kvartálu. Poslední vlna probíhala v prosinci 2024, dotázáno bylo 1001 respondentů pomocí Ipsos online panelu Populace.cz.
Potenciál pilotních projektů
Výsledky průzkumu ČEZ Prodej ukazují, že velkou úsporu může přinést majitelům fotovoltaických elektráren právě zmiňovaná flexibilita, která je řízena pokročilými algoritmy. Zatím se vyplatí hlavně u solárů s vysokými přetoky (nad čtyři megawatthodiny) ročně a může znamenat snížení celkových nákladů o stovky až o tisíce korun měsíčně. Do budoucna by navíc měla být dostupná i ostatním skupinám zákazníků a počítá se také s jejím rozšířením na další zařízení, například tepelná čerpadla, baterie nebo elektromobily.
„Nové služby a produkty typu flexibilita nebo dynamický tarif zatím nabízíme jen vybraným klientům, u kterých očekáváme, že z nich budou mít reálný přínos,“ doplňuje Kadlec.
Ani tím ale výčet moderních produktů nekončí. V blízké době by měl zahrnovat například i akumulaci energie bez vlastní výroby a další novinky. Kromě rozšiřování nabídky dodavatelů bude ale jejich zavedení záviset i na spuštění podpůrných dotačních programů pro domácnosti, které klasickou fotovoltaickou elektrárnu využívat nemohou. V Česku se to týká až poloviny domů.
Článek vznikl ve spolupráci se skupinou ČEZ.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist