Prolomení třicetikorunové hranice u ceny nafty přišlo dříve, než se čekalo. Cenovku na totemech u českých čerpacích stanic ženou dolů celní války a dubnové zvýšení těžby kartelu OPEC. Řetězec Tank Ono, který je jakýmsi ukazatelem toho, kam se ceny pohonných hmot v zemi ubírají, zlevnil v pátek odpoledne naftu na 29,90 koruny. Na zlevnění diskontního řetězce obvykle reaguje i řada konkurentů, kteří drží stejné nebo mírně vyšší ceny.
Naftu za méně než 30 korun bylo v Česku možné naposledy delší dobu tankovat za covidu, tedy v roce 2021. Pak se u levných řetězců nafta pod tuto hranici ještě nakrátko dostala v květnu 2023.
„V pátek dopoledne jsme koukali na velkoobchodní ceny, a jelikož došlo k dalšímu snížení cen, jdeme s naftou dolů. Nečekal jsem, že to bude tak rychlé, ale vychází to i s našimi nízkými maržemi,“ říká HN spolumajitel sítě čerpacích stanic Tank Ono Jiří Ondra. Na litru nafty si počítá rabat kolem 70 až 80 haléřů.
Orlen Unipetrol prodává ve velkoobchodu naftu za 24,644 koruny za litr bez DPH. Řetězce mají cenu obvykle poníženou slevami za vysoký odběr. Když se připočte DPH, vychází cena pro čerpadláře i bez slevy pod 30 korun. Průměrně se v Česku podle dat společnosti CCS tankuje nafta za 33,95 koruny. Rozdíl v ceně tak zhruba představuje marži čerpacích stanic.
Síť Tank Ono cenu nafty snížila toto pondělí z 31,90 na 30,90, celkově tak během pěti dnů u řetězce poklesla cena o dvě koruny na litr. Ondra v týdnu předvídal, že pod hranici 30 korun se může dostat během dvou týdnů.
„Když cena ropy zůstane okolo 65 dolarů za barel a bude stále silná koruna, tento pokles se naplno propíše i na české čerpací stanice. Nyní je průměrná cena nafty kolem 34 korun, klesnout by mohla až o tři koruny,“ řekl HN analytik XTB Jiří Tyleček. „Když dojde k velkému cenovému pádu ve velkoobchodě, velké řetězce se snaží udržet na pumpách co nejdéle původní ceny. Průměr může proto klesat pomaleji, ale diskontní řetězce zlevňují hned,“ dodává.
Hlavní důvod poklesu cen nafty je nízká cena ropy. Cena severomořské ropy Brent byla ještě v půlce ledna nad 80 dolary, nyní osciluje kolem 64 dolarů za barel. Ropa klesá i kvůli přetrvávajícím obavám z ekonomického útlumu, který rozvířila cla amerického prezidenta Donalda Trumpa. Trhy jsou rozbouřené už od 2. dubna, kdy Trump oznámil obsáhlý seznam celních sazeb vůči jednotlivým státům. Ty od té doby několikrát upravil, naposledy pozastavil platnost vysokých cel pro většinu zemí na 90 dní. Cla na Čínu, jednoho z největších spotřebitelů ropy, ale ponechal.
Kromě cel k nízkým cenám přispívá ještě navýšení těžby v zemích kartelu OPEC. „I před vypuknutím obchodních válek se čekal přebytek ropy na trzích, nyní je mnohem větší a vypadá to, že situace se kvůli clům na Čínu ještě vyostří,“ upozorňuje Tyleček.
Jak dlouho nízké ceny nafty v Česku vydrží? „Těžko říct. V této divoké době se to těžko odhaduje a příští týden už nafta může být u nás klidně zpátky nad 30 korunami,“ tvrdí Ondra. Naopak benzin zatím tak rychle nezlevňuje. Podle dat CCS stojí 34,88 koruny za litr.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist