Lepší energetickou účinnost v malých a středních podnicích podpoří nový program Evropské investiční banky (EIB) ve výši 2,5 miliardy eur. „Naší strategií je méně byrokracie a více konkrétních výsledků,“ říká Gabriela Mates, vedoucí Kanceláře skupiny EIB v Česku.
Chovat se udržitelně a být zároveň konkurenceschopnou firmou, městem či regionem, je možné a potřebné. O tom je přesvědčena Evropská investiční banka, která bezplatně radí institucím, firmám či municipalitám, jak k tomuto cíli dojít co nejefektivněji. „Našimi strategickými prioritami jsou nyní digitalizace, obrana, zelená transformace a regionální soudržnost,“ popisuje Gabriela Mates z tuzemské Kanceláře skupiny EIB.
EIB dlouhodobě pomáhá českým a evropským firmám udržitelně podnikat. Co je nyní klíčové téma a jaké inovace v udržitelném bankovnictví chystáte?
V současnosti je pro Skupinu Evropské investiční banky klíčovým tématem propojení udržitelnosti a konkurenceschopnosti. Věříme, že zelená transformace není překážkou, ale naopak motorem růstu. Proto se aktivně podílíme na realizaci Dohody o čistém průmyslu.
Připojili jsme se k programu RePowerEU a navýšili podporu pro dodavatelský řetězec větrné energie prostřednictvím takzvaného větrného balíčku. Nyní spouštíme tři klíčové iniciativy: Balíček pro výrobu komponentů elektrických sítí poskytující protizáruky a další nástroje pro snížení rizik výrobcům komponentů elektrických sítí. Dále Pilotní program protizáruk pro dohody o nákupu elektřiny zaměřený na malé a střední podniky a energeticky náročná odvětví (společný program Evropské komise a EIB) a do třetice Záruční program pro čisté technologie (CleanTech Guarantee Facility) v rámci programu Tech EU, na podporu evropských technologických lídrů.
V oblasti udržitelného bankovnictví chceme posílit podporu energetické účinnosti malých a středních podniků díky novému programu v objemu 2,5 miliardy eur a rovněž zvýšit investice do adaptace na změnu klimatu a vodního hospodářství. Cílem je posílit odolnost ekonomik.
Co se vám nejlépe osvědčuje při pomoci klientům naplňovat jejich ESG cíle?
Nejúčinnější je včasné zapojení Skupiny EIB do přípravy projektů. EIB poskytuje bezplatné poradenské služby všem svým klientům – veřejnému sektoru, korporacím i finančním institucím –, aby jim pomohla dosáhnout jejich cílů v oblasti environmentálních, sociálních a správních (ESG) standardů.
V oblasti klimatu má EIB několik iniciativ na podporu měst a regionů, jako je například Circular City Centre (C3) nebo platforma ADAPT. C3 je platforma, která pomáhá městům získat kompetence a zdroje při jejich přechodu na oběhové hospodářství. Podporuje města v rozvíjení strategií oběhového hospodářství, pomáhá v identifikaci a přípravě relevantních projektů pro financování.
Obecně se nám osvědčil integrovaný přístup, kdy jsou cíle ESG vnímány jako jádro projektu – například při výstavbě sociálního bydlení, které zároveň zvyšuje energetickou účinnost a podporuje sociální začlenění, se ukázal jako úspěšný. Naopak projekty, které nedokážou prokázat pozitivní a měřitelný dopad, často neprojdou důkladným procesem due diligence (hloubkové prověrky – pozn. red.).
Základ činnosti EIB je ve financování evropských projektů, které podporují cíle EU. Mění se nějak podmínky scoringu při schvalování úvěrů?
Základní principy hodnocení projektů Skupiny EIB zůstávají stabilní – posuzujeme ekonomickou životaschopnost, technickou proveditelnost a environmentální a sociální dopady. Současně klademe větší důraz na naše strategické priority, jako jsou digitalizace, obrana, zelená transformace a regionální soudržnost. Malým a středním podnikům doporučujeme obrátit se na naše partnerské banky v Česku, které poskytují financování z prostředků EIB a EIF (Evropský investiční fond). Jejich seznam je k dispozici na našich webových stránkách. V roce 2024 jsme tímto způsobem podpořili české malé a střední firmy částkou 866 milionů eur.
Současným velkým evropským tématem je zefektivňování a zjednodušování předpisů a regulací EU. Jak je v tomto ohledu aktivní EIB?
Skupina EIB vítá „Omnibus“ balíček, který Evropská komise představila v únoru 2025, jako důležitý krok ke zjednodušení evropských pravidel a zvýšení efektivity veřejných i soukromých investic. Cílem tohoto legislativního návrhu Evropské komise je snížit administrativní zátěž, zejména pro malé a střední podniky, a zároveň zefektivnit udržitelný reporting. Tento přístup je plně v souladu s naší strategií – méně byrokracie, více konkrétních výsledků.
Ve Zprávě o investicích 2024/2025 s názvem „Inovace, integrace a zjednodušení v Evropě“ upozorňujeme, že byrokratická zátěž výrazně komplikuje evropským firmám situaci – až 86 procent z nich zaměstnává pracovníky na dodržování předpisů, což představuje průměrně 1,8 procenta obratu, u malých a středních podniků až 2,5 procenta. Skupina EIB proto podporuje digitalizaci a zjednodušení regulací. Zefektivňujeme i naše interní procesy a zkracujeme schvalovací lhůty.
Text vznikl ve spolupráci s ISFC.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist