Příští vláda nepřijme euro a nepodnikne žádné kroky směrem k jeho zavedení. Navrhne parlamentu ukotvit českou korunu v Ústavě ČR, stejně jako právo držet a používat hotovost. Jak se na síti X pochlubila nová poslankyně a ekonomka Markéta Šichtařová, tuto část programového prohlášení chystané vlády prosadila ona. A je na to náležitě hrdá.
Největší radost tím udělala České národní bance. Ne že by jakákoliv dosavadní vláda reálně podporovala zavedení eura (bez ohledu na to, co měla v programovém prohlášení či co říkali její ministři). Nicméně je to právě centrální banka a centrální bankéři, jejichž existenci dává koruna smysl. S eurem by sice ČNB nezanikla, rozhodně by ale měla jinou váhu v ekonomice a její radní ve společnosti. Což je pro řadu lidí větší důvod pro záchranu ČNB než měnová politika.
Co se dočtete dál
- Jaké jsou skutečné vazby guvernéra Aleše Michla na Andreje Babiše?
- Jak nová vláda plánuje skloubit slibované snižování daní a podpory ekonomiky s udržením rozpočtového schodku pod 3 %?
- Jak bude vláda financovat snížení cen energií a jaký to přinese tlak na veřejné výdaje a rozpočet?
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









