Kdyby naši politici neměli sudetské Němce, snad by si je museli vymyslet! Debata o jejich sjezdu v Brně ovládla českou politiku. Neřešíme absurdní systém přijímaček na střední školy, nehádáme se o to, jak do školství a vědy dostat co nejvíc soukromých i veřejných peněz, abychom opravdu začali patřit mezi nejúspěšnější země světa, jak o tom politici neustále mluví – jen mluví. My se hádáme o sjezd sudetských Němců. Asi máme takové politiky, jaké si zasloužíme.

Můžeme si namlouvat, jak by se nám tu dnes krásně žilo, kdyby po druhé světové válce nedošlo k odsunu nebo – chcete-li – vyhnání Němců z Československa. Prý bychom díky tomuto soužití byli výrazně rozvinutější, kulturnější a kdo ví co ještě. Česká publicistika nám něco takového především v devadesátých letech namlouvala. Že prý byl odsun zločinem, či minimálně obrovskou chybou. Nesmysl.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč by v Česku mohla být válka podobně jako v Jugoslávii, pokud by tu po válce Němci zůstali.
  • Jaké tři kategorie lidí dnes stále vytahují problematická témata z česko-německé minulosti a do jaké spadají čeští politici.
  • V čem se mýlí i dnešní opozice, která jinak konání sudetoněmeckého sjezdu v Brně hájí.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.