Pro desítky tisíc Čechů, kteří si na své domy či byty vzali hypotéku, nyní přichází ideální čas vyjednat si výhodnější podmínky splácení. Nejistota spojená s pandemií koronaviru nutí banky k větší opatrnosti nejen při prodeji nových úvěrů, ale současně se předhánějí v nabídkách pro stávající klienty. Snaží se je navzájem přetáhnout, protože je považují za prověřené a méně rizikové. Úrokové sazby na hypotékách jsou tak nejnižší za poslední dva roky a podle odborníků ještě klesnou.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na týden zdarma předplatitelem HN+ i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článek"Zhoršená ekonomická situace zesílí boj mezi bankami o bonitního klienta," potvrzuje trend například Mojmír Hampl, který vede poradenství pro finanční sektor v české pobočce KPMG.
Hlavní poradce české bankovní asociace Vladimír Staňura jeho slova potvrzuje a říká, že řádně splácející klient je pro banky vždy atraktivní: "Má dobrou platební historii, investoval už hodně peněz do ,svého', a má tak i velmi dobré zajištění. O takového klienta banky bojují a budou dál bojovat. Je to bratrovražedný boj v neprospěch bank a ve prospěch spotřebitelů."
3 mld. Kč
činí podle odhadu České bankovní asociace celkový objem měsíčně refinanco- vaných hypoték.
Údaje o tom, kolika lidem v průběhu letošního roku skončí fixace u hypoték, a budou si tak moci bezplatně vyjednat novou sazbu, či dokonce změnit banku, finanční domy nezveřejňují.
U některých novějších úvěrů už ale neplatí statisícové sankce, které dříve klientům bránily při přechodu ke konkurenci během zafixovaného období.
Podle Staňury z bankovní asociace změní banku každý měsíc odhadem asi 15 tisíc hypotékových klientů. Úvěr si tzv. refinancují, což znamená, že si splácení stávající hypotéky převedou ke konkurenční bance za výhodnějších podmínek.
Měsíčně jde o úvěry odhadem za tři miliardy korun. Staňura očekává, že úrokové sazby na hypotékách budou dál klesat a objem refinancování ještě poroste.
Pandemie koronaviru ukončila období ekonomické konjunktury, kdy banky hlásily rekordní zisky a hypotéky byly jedním z hlavních zdrojů jejich příjmů. Nadcházející propad hospodářství ale finančním domům přináší řadu rizik.
Zřejmě si budou muset vytvořit povinné rezervy v řádu několika miliard korun kvůli nesplaceným úvěrům, neboť se řada firem dostane do potíží a tisíce domácností nebudou mít na splátky půjčených peněz.
Banky se přetahují o klienty, kteří řádně splácejí hypotéky

Současná obezřetnost při udělování nových úvěrů také souvisí s nejistotou, jak moc koronakrize na banky dopadne.
Lepší obraz o situaci budou finanční domy mít až na podzim, kdy postupně vyprší státní moratoria na zpožděné splátky, která zatím dlužníky chrání.
O to víc se v nejisté době velcí hráči, jako jsou Česká spořitelna nebo ČSOB, snaží udržet stávající hypotékové zákazníky, nebo dokonce přetáhnout jiné od konkurence. Často nabízejí lepší podmínky a nižší úrok. Banky přitom nehrají o malé peníze − v současnosti mají na hypotékách u klientů celkem 1,37 bilionu korun.
Podle odborníků budou zákazníci s hypotékami také těžit z postupného snižování úrokových sazeb. To souvisí nejen s ostrou konkurencí na bankovním trhu, ale také s poklesem hlavní úrokové sazby České národní banky. ČNB v reakci na krizi snížila svoji klíčovou úrokovou sazbu hned třikrát, a to na současných 0,25 procenta.
Podle Hypoindexu, který měří úrokovou sazbu nových hypoték prodaných v daném měsíci, byla průměrná sazba za květen 2,3 procenta, nejnižší od ledna 2018. A odborníci odhadují, že může ještě klesnout.
Podle Hampla bude převodu hypotéky ke konkurenci nahrávat nejen pokles úrokových sazeb, ale i fakt, že se nebude měnit současné daňové zvýhodnění v případě refinancování. Takový úvěr zákon bere jako nový, a i když ministerstvo financí chtělo u hypoték udělených po roce 2021 zrušit daňovou odečitatelnost úroků, poslanci minulý týden zvýhodnění ponechali.
Přetahovaná o klienty také souvisí se změnami hypotečních pravidel, které ČNB prosazuje od loňského března. Ta sankce za předčasné změny doporučila snížit jen na nejnutnější administrativní výdaje.
Refinancovat hypotéku se teď vyplácí i mimo zafixovanou úrokovou sazbu, protože u některých bank přechod stojí jen stovky korun, oproti stovkám tisíc v minulosti. Změna se týká hypotečních úvěrů sjednaných až od prosince 2016. Ne všichni klienti o uvolnění pravidel vědí.
"Dosavadní trend, kdy se banky soustřeďovaly spíše na nové klienty, by se nyní mohl obrátit. Stávající zákazníci, kteří již delší dobu řádně splácí, by mohli nyní stát ve středu jejich zájmu," říká Jiří Havrlant, člen představenstva firmy ChytrýHonza.cz, která provozuje on-line srovnávač hypoték a funguje také jako zprostředkovatel.
Situace může být ku prospěchu klientům, kteří nebyli pandemií koronaviru ekonomicky přímo zasaženi. "Tito lidé budou chtít situaci využít," dodává Havrlant.
Konkurence mezi tuzemskými poskytovateli hypoték se projevila i v tom, že se někteří, například Moneta, chlubí prolomením dvouprocentní hranice u hypoteční sazby. Moneta nabízí možnost sjednat refinancování kompletně on-line.
Banky se přetahují o klienty, kteří řádně splácejí hypotéky
