Skleníky pro pěstování rajčat v Dolní Lutyni na Karvinsku mají nového majitele. Od skupiny NWT, která Farmu Bezdínek postavila a rozjela na ní hydroponické pěstování zeleniny, koupil 70procentní podíl manažer Tomáš Dudák. Zbývající podíl zůstal bývalému řediteli zemědělské divize NWT Jiřímu Stodůlkovi, který dál zůstává ve vedení. Kromě slezské farmy získali Dudák se Stodůlkou od NWT i další rajčatovou Farmu Kameničany na Slovensku. Kolik Dudák za většinový podíl ve sklenících zaplatil, nechtěl prozradit. „Nicméně skleníky jsou nemovitá aktiva, v tomto případě za vyšší stovky milionů korun. Rozhodně nepočítáme s rychlou návratností investice. Je to úplně jiný obor než průmysl, s odlišnou filozofií podnikání,“ napsal Dudák HN. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Hulínský holding NWT, který vlastní Martina a David Vítkovi, podniká v IT, stavebnictví nebo energetice. Od roku 2013 staví na míru skleníky pro hydroponické pěstování rostlin. Jde o způsob farmaření, ke kterému není potřeba půda – rajčata rostou v řádcích nad zemí, kořeny mají v drti z kokosových vláken, uměle dostávají živiny, zalévána jsou nejčastěji dešťovou vodou a od podzimu do jara mají umělé světlo i teplo. Dají se tak pěstovat celoročně i v českých podmínkách. 

Farmu Bezdínek začalo NWT stavět v roce 2018. „Měli jsme vlastní bioplynové stanice a přemýšleli jsme, jak využít velké množství tepla, které se vypustí do vzduchu. Tím jsme se dostali ke skleníkům. První skleník jsme postavili v Kameničanech a tam jsme zahájili i vlastní provoz,“ popisuje Stodůlka, který začal v NWT pracovat už po vysoké škole. Později se stal členem představenstva a šéfem Agro divize firmy. NWT pak díky blízkosti elektrárny Dětmarovice, která patří ČEZ a dodává farmě teplo a elektřinu, pokračovalo se stavbou skleníků na Karvinsku. Dnes mají skleníky v Dolní Lutyni rozlohu 11,5 hektaru a jsou největší svého druhu v Česku.

Vítkovi se loni rozhodli, že farmy Bezdínek a Kameničany prodají. Jedním ze zájemců byl Jiří Písařík ze společnosti Bohemia Energy, prodej ale nevyšel, protože si Stodůlka chtěl nechat ve farmách podíl. „Shodou okolností mi pak volal Tomáš Dudák, že hledá investiční příležitost a skleníky se mu líbily,“ říká Stodůlka. 

Dudák je generálním ředitelem zlínské společnosti Spur, která od 90. let vyrábí plastové výrobky a nově i nanovlákenné membrány pro respirátory a roušky. Rodinný podnik vlastní jeho otec. Dudák je zároveň zlínským zastupitelem (Zlín 21). Investice do skleníků je jeho soukromý projekt. „Bylo to spíše emocionální rozhodnutí, rád dělám věci, které mi dávají hlubší smysl. Ten rozhodně vidím v produkci zdravé zeleniny, bez pesticidů, pro širokou veřejnost, za použití nejmodernějších technologií, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Skvělý tým lidí ve farmě Bezdínek i Kameničanech si stanovil jako své poslání měnit zdraví lidí k lepšímu. To je přece nádherné. Myslím si, že emoce do podnikání patří, pak se dá společně překonat hodně překážek, jistě i ekonomických,“ říká Dudák. 

Farma Bezdínek loni dosáhla na obrat téměř 275 milionů korun, prohloubila ale svou ztrátu na více než 61 milionů. O rok dříve byla ztráta přes 32 milionů korun. „Minulý rok pro nás byla katastrofa,“ přiznává Stodůlka. „Měli jsme druhý rozjezdový rok, chtěli jsme nabírat další lidi, ale přišel koronavirus, nestíhali jsme péči o rostliny, takže se zvýšil tlak škůdců a chorob a negativně to ovlivnilo naše výnosy,“ vysvětluje. Věří, že letos farma ztrátu dožene, a plánuje zisk 20 až 30 milionů korun. Farma se nyní rozšiřuje o dalších 3,5 hektaru, hotovo má být příští rok na jaře.