Slunce svítí a fotovoltaické panely na střeše vyrábí elektřinu naplno. Je jí dost, aby pokryla aktuální spotřebu celého rodinného domu. Přebytky vyrobené energie dokonce putují do distribuční sítě. Domácnost v takovém případě může na jejím prodeji vydělávat, pokud jí to smlouva s dodavatelem elektřiny umožňuje. Jsou ale situace, kdy i za těchto optimálních podmínek může domácnost tratit, tedy elektřinu do sítě zdarma dávat nebo ji levně prodávat a zároveň ji dráž nakupovat.

Umožňuje to měření spotřeby elektrické energie po fázích, jež se v Česku používá od roku 2011. Jejím opakem je součtové měření, které je běžné ve zbytku Evropské unie, ale i ve většině zemí světa. Podle analýzy Solární asociace z konce minulého roku používá měření po fázích jen několik států, v EU se tak kromě Česka děje také na Slovensku či v Portugalsku.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Při součtovém měření dochází při fakturaci k vyrovnávání spotřeby a výroby. Tedy když domácnost v jedné fázi do distribuční sítě z vlastní výroby pouští například dva kilowatty, zároveň ale má v druhé fázi odběr dva kilowatty, jež bere ze sítě, je při součtovém měření na nule. Při měření po fázích však domácnost za dva odebrané kilowatty zaplatí. A za to, co poslala do sítě, buď nedostane nic, nebo obvykle méně, než za stejné množství elektrického proudu zaplatila při odběru z distribuční sítě.

Měření po fázích dlouhodobě kritizuje Solární asociace, která jej považuje za nevýhodné pro malovýrobce elektřiny. „V jeden okamžik dodávají do sítě levnou elektřinu a odebírají drahou, i když si ji mohou vyrobit,“ upozornil Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace. 

Aby k takovým zbytečným finančním ztrátám nedocházelo, jsou domácnosti se svými fotovoltaickými elektrárnami nucené používat asymetrické střídače, které rozdělují výkon do tří fází různě podle potřeby. Tato zařízení jsou složitější a dražší než symetrické střídače, jež se běžně používají ve zbytku Evropy i světa.

„Fakt je, že asymetrický střídač je dražší a navyšuje cenu samotné instalace na straně zákazníka,“ potvrdil mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort. Podle něj by bylo vhodné vytvořit důkladnou analýzu, která by zhodnotila všechny přínosy a náklady, jež vyvolávají oba způsoby měření.

Například často používané asymetrické střídače GoodWe stojí zhruba 71 tisíc korun. Oproti tomu symetrické střídače Huawei či SMA lze koupit za 47 tisíc korun. Přestože se to těžko vyčísluje, podle Krčmáře mají asymetrické měniče i vyšší spotřebu a kratší životnost.

„Navíc protože je trh s nimi poměrně malý, vyrábí je pouze několik menších čínských firem. Oproti tomu symetrické střídače se vyrábí ve velkém množství, a to i v Evropě,“ řekl HN Krčmář. Už jen z geopolitického hlediska by podle něj bylo rozumné, kdyby se Česko vrátilo k součtovému měření spotřeby elektřiny, s nímž skončilo v roce 2011.

Pro takovou změnu jsou nyní vhodné podmínky. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje změnu energetického zákona, k němuž budou vydány nové prováděcí předpisy a následně i nová vyhláška o měření elektřiny. „V souvislosti s její přípravou se bude o případném přechodu na součtové měření diskutovat,“ sdělila Miluše Trefancová z tiskového oddělení ministerstva. Změnou měření by úřad vyšel vstříc domácím malovýrobcům, kteří nyní zažívají solární boom, a snížil by jejich náklady na pořízení domácí fotovoltaiky o desítky tisíc korun.

Zatím ale v tomto směru ministerstvo příliš vůle neprojevilo. Náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla, který vede sekci energetiky, si dokonce myslí, že Česko může být vzorem pro zbytek Evropy. „O změně způsobu měření se bavíme již tři roky a stále na to není jednotný názor. Naopak jsou i názory, že součtové měření zruší celá Evropa,“ pronesl na květnové Solární konferenci.

Řada odborníků tam nad těmito jeho slovy kroutila hlavou. „Představa, že lidé v ostatních zemích Evropy vyměňují své střídače za ty méně účinné a s daleko horšími parametry a činí tak na vlastní náklady, je nesmírně zábavná. Taková změna skutečně nehrozí, protože k ní nikdo ani nemá důvod,“ řekla HN expertka na fotovoltaiku Ladislava Černá z ČVUT.

Nedělova slova však potvrzují i někteří velcí dodavatelé domácích fotovoltaik. „Kdo ví, možná začas přepnou na stejný způsob měření i ostatní státy. Ze strany naší firmy není důvod cokoliv měnit. Máme technologie, které si s měřením po fázích umí poradit,“ sdělil Jaroslav Šuvarský, jednatel S-Power Energies, české společnosti, která loni instalovala na 2200 domácích fotovoltaik.

Rozdíly v prodejních a výkupních cenách navíc řeší i někteří dodavatelé energií. Například ČEZ ve svém produktu Elektřina pro soláry nabízí stejné ceny elektřiny za prodej i výkup.

Při zavedení měření spotřeby proudu po fázích v roce 2011 tvrdili distributoři, že díky tomu mohou připojit více malých decentralizovaných zdrojů do distribuční soustavy. „Měření po fázích představuje jednoznačně výhodu z hlediska udržení stabilního chodu sítě. Motivuje to zákazníky. Rozdílný odběr a výroba v jednotlivých fázích mohou vést k významným problémům a může být ohrožena i spolehlivost dodávek,“ uvedla Trefancová.

Zajímají vás další dobré články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.