V Polsku má více než šedesát tisíc zákazníků a instalovaný výkon srovnatelný s jedním blokem jaderné elektrárny Dukovany. Nyní chce tamní společnost Columbus Energy změnit nabídku fotovoltaických elektráren v České republice. Má ambice stát se do dvou let jedničkou na tuzemském trhu a kromě domácností hodlá stavět i průmyslové elektrárny pro velké firemní zákazníky.

„Měsíčně chceme v Česku instalovat pět set až tisíc elektráren,“ uvedl u příležitosti vstupu na český trh Michal Gondek, šéf představenstva společnosti. Podnik má nyní v Polsku o polovinu více zákazníků, než bylo v Česku fotovoltaických elektráren postavených do konce loňského roku.

Columbus Energy jako hlavní konkurenční výhodu uvádí rychlost instalace ve srovnání se zavedenými českými dodavateli. „Zájem je tak velký, že některé firmy aktuálně přijímají objednávky až na konec příštího roku,“ tvrdí Petr Vaverka, člen dozorčí rady Columbus Energy.  

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Aktuální recenze firmy na Googlu však naznačují, že Columbus má minimálně dílčí potíže s kapacitami. Většina hodnocení za posledního půl roku je negativní, zákazníci si stěžují často právě na zpoždění instalací i samotných návštěv zástupců podniku.

Na Čechy s polským přístupem

Columbus Energy chce v Česku nabízet podobné služby jako v Polsku, to znamená dvě varianty služeb spojených s fotovoltaickou elektrárnou. Hlavním rozdílem mezi nimi je rychlost instalace a nabídka záruky, tzv. Columbus Care, která pokrývá celý systém fotovoltaické elektrárny. Základní varianta „Smart“ má záruku na deset let a instalace začne do 90 dní od uzavření smlouvy. Verze „Pro“ slibuje funkci fotovoltaiky na patnáct let a instalace začne do třiceti dní od zaplacení. Rozdíl v ceně systému se stejnými základními parametry se podle české pobočky pohybuje kolem pěti procent.

Mezi oběma variantami fotovoltaických elektráren jsou rozdíly i v použitých součástkách. Varianta Pro staví na modernějších celočerných panelech a obsahuje vyšší úroveň ochrany proti přepětí. Columbus Energy nabízí střídače Solis nebo GoodWe bez ohledu na zvolenou verzi nabídky. Primárně by firma měla používat střídače Solis, které jsou v Česku méně rozšířené, ale například ve Velké Británii mají největší podíl na trhu. Baterie v nabídce jsou standardní LiFePO (lithium-železo-fosfátové) značek Pylontech a Dyness. Podle informací přímo z Columbus Energy má firma skladem střídače GoodWe, Solis je teprve na cestě. 

Firma na svém českém webu nenabízí vzorové nabídky s cenami. V tiskové zprávě ke vstupu na tuzemský trh jen zmiňuje zásadní rozdíl proti tomu polskému – v Česku je zájem zejména o systémy s fyzickou baterií, na které je možné získat vysokou dotaci. Součástí nabídky je ale zajištění úvěru s pevnou úrokovou sazbou.

V Polsku firma nabízí ještě rychlejší instalace – do 30 dní u základní varianty a do 20 dní u verze Pro. Kromě toho Columbus Energy v Polsku zaručuje také připojení k distribuční síti do sedmi dnů. Na polském trhu Columbus provozuje i službu virtuální baterie pro své klienty. Prostor pro rozšíření služeb má tedy firma i v českém prostředí.

Čeští partneři

Už v červnu polský server WNP uvedl, že připravované aktivity Columbus Energy v Česku vycházejí ze spolupráce se dvěma místními subjekty. Jejich identitu polská firma v tiskové zprávě ani dalších materiálech neoznámila. Podle zjištění HN na stejné adrese jako Columbus Energy sídlí společnost BK Instal, která nabízí instalace fotovoltaických elektráren, tepelných čerpadel i plynových kotlů. Jejím ředitelem je Petr Částek, který je podle obchodního rejstříku členem představenstva Columbus Energy.

Propojení s BK Instal pro HN potvrdil marketingový ředitel české pobočky Columbus Energy David Krásenský.  Z informací z obchodního rejstříku vyplývá personální propojení Columbus Energy s další českou společností, a to Armex Energy. 

Člen představenstva českého Columbus Energy Radoslav Žampach byl první tři měsíce roku 2022 v představenstvu Armex Energy. Tomuto podniku mimo jiné patřila energetická firma Kolibřík, která v říjnu 2021 vypověděla smlouvy svým klientům, včetně účastníků projektu Skautská energie, a ukončila činnost. Podle Krásenského ale Columbus nyní s Armex Energy nespolupracuje.

Změna mezi vlastníky a plány do budoucna

Vstup společnosti Columbus Energy do Česka přišel ve chvíli, kdy se změnila její vlastnická struktura. Investor January Ciszewski z firmy vystoupil a jeho akcie převzala firma ovládaná zakladatelem a ředitelem Columbus Energy Dawidem Zielińskim, který tak získal kontrolu nad polovinou akcií.

Pro Ciszewského šlo o úspěšný exit, z milionové investice získal 140 milionů zlotých, ale jeho zisk mohl být mnohem vyšší. Firma totiž ztratila za poslední rok 74 procent své hodnoty. Dalších dvacet procent akcií vlastní investor Piotr Kurczewski.  

Propad hodnoty akcií je ovlivněný i situací na polském trhu. Nová legislativa znevýhodnila stavbu nových elektráren a prodloužila návratnost investic o polovinu až o osmdesát procent.   Mimo jiné Polsko zavedlo zdanění a platby distribučních poplatků za energii vyčerpanou v rámci takzvané virtuální baterie. Až do dubna bylo čerpání přebytků z vlastní výroby bez těchto poplatků.

Virtuální baterie zdražuje také v Česku, ale celková situace na trhu je opačná – zájem o fotovoltaiku dramaticky vzrostl díky kombinaci velkorysých dotací a zvyšování cen energií v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

Columbus Energy i přes provozní ztrátu (EBITDA) ve druhém čtvrtletí 32 milionů zlotých (165 milionů korun) při obratu 97 milionů PLN (500 milionů Kč) připravuje další velký projekt. Plánuje v Polsku vybudovat komerční bateriové úložiště s kapacitou 532 MWh schopné zásobovat energií přibližně 150 tisíc domácností. Investice do tohoto projektu by měla být kolem miliardy zlotých, tedy přes pět miliard korun. Realizace za využití externího financování má proběhnout v letech 2024 až 2026.

Columbus Energy investuje také do nastupujících technologií, má 20procentní podíl ve start-upu Saule Technologies, který vyvíjí tištěné solární panely založené na minerálu perovskit, jenž je pro fotovoltaické panely vhodnější než křemík. Firma už loni spustila první výrobní linku na malé panely použitelné pro napájení nenáročných zařízení, jako jsou například elektronické cenové štítky a další zařízení pro internet věcí.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.