Slunce svítí a fotovoltaické panely na střeše vyrábí elektřinu naplno. Je jí dost, aby pokryla aktuální spotřebu celého rodinného domu. Přebytky vyrobené energie dokonce putují do distribuční sítě. Domácnost v takovém případě může na jejím prodeji vydělávat, pokud jí to smlouva s dodavatelem elektřiny umožňuje. Jsou ale situace, kdy i za těchto optimálních podmínek může domácnost tratit, tedy elektřinu do sítě zdarma dávat nebo ji levně prodávat a zároveň ji dráž nakupovat.

Umožňuje to měření spotřeby elektrické energie po fázích, jež se v Česku používá od roku 2011. Jejím opakem je součtové měření, které je běžné ve zbytku Evropské unie, ale i ve většině zemí světa. Podle analýzy Solární asociace z konce minulého roku používá měření po fázích jen několik států, v EU se tak kromě Česka děje také na Slovensku či v Portugalsku.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se