Do vánočně vyzdobených kanceláří Czechoslovak Group přichází Michal Strnad v tmavém obleku a dobré náladě. Sváteční atmosféra v horním patře komplexu AFI Butterfly, kde největší zbrojněprůmyslová skupina ve střední Evropě sídlí, však nesouvisí pouze s blížícími se vánočními svátky. Třicetiletý byznysmen totiž před několika dny dotáhl svůj životní obchod. V největší akvizici v historii českého obranného průmyslu koupil většinový podíl v přední italské zbrojovce Fiocchi, světovém výrobci malokalibrové munice.
Za firmu s obratem kolem 10 miliard korun zaplatil miliardy a tržby své už tak rozvětvené skupiny díky tomu navýší zhruba o třetinu. Rekordní obchod přichází v příhodnou dobu. Czechoslovak Group patří mezi největší dodavatele zbraní ukrajinské armádě, tržby skupině meziročně vyrostly o sto procent. Jen za první půlrok letošního roku utržila 13,8 miliardy korun, což je skoro stejně jako za celý rok 2021. Ještě výrazněji se jí v prvních šesti měsících zvýšil zisk EBITDA – o 1,4 miliardy na 2,45 miliardy korun. A právě po munici všeho druhu je dnes na ukrajinské frontě největší hlad.
HN: Jak změnil váš byznys 24. únor?
Velmi. Celosvětový obranný průmysl dramaticky zrychlil. Na druhou stranu my jako skupina jsme rostli každý rok už před válkou. Měli jsme naplněné fabriky a nevěděli, kam dřív skočit. Ale to, co se stalo na Ukrajině, jen zvýšilo tlak dodávat víc a rychleji. Začaly nás brát vážně i vládní instituce v Česku, pohled na zbrojařinu jako na špinavý byznys se změnil. Politici pochopili, že je to důležitá součást bezpečnosti země.
Článek již není odemčený!
Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.
Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.