Velké finále na finančních trzích je tu. V následujících dnech vyjdou nejen poslední letošní údaje o inflaci, ale navíc zasednou centrální bankéři takřka celého vyspělého světa. Rozhodne se o tom, kam bude vývoj na burzách směřovat příští rok. Šest z devíti expertů oslovených HN očekávají, že do USA dorazí recese. Zároveň se podělili o svoje odhady, kterým aktivům by se v příštích letech mohlo dařit.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Všichni se shodují, že naprosto rozhodující pro cenu aktiv bude, zdali v příštím roce přijde recese, nebo se jí americká ekonomika vyhne. „Mělká recese je v tuto chvíli nejpravděpodobnější scénář,“ říká Martin Řezáč, ředitel Erste Asset Management v České republice.

A většina oslovených investorů s ním souhlasí, recesi očekává i většina velkých amerických bankovních domů. Při pohledu do statistik se v období recesí od 70. let minulého století nejlépe dařilo americkým dluhopisům, které nabídly mediánový roční výnos 8,32 procenta. Medián je prostřední hodnota, pokud by se výnosy v jednotlivých recesích uspořádaly od nejmenšího po největší. Letos přitom dluhopisy zažívají jeden z nejhorších roků v historii.

Americké dluhopisy ztratily od začátku roku na ceně přes deset procent, akciový index S&P 500 ztrácí pro porovnání zhruba 16 procent. „Dluhopisové fondy nabízejí po letech zajímavý výnos do splatnosti, který je momentálně okořeněn očekáváním na snížení úrokových sazeb, kdy by cena dluhopisů měla růst,“ říká Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting. Jinak řečeno, dluhopisy nabízí slušný kupon, navíc může růst jejich cena.

Ta se totiž vždy pohybuje opačným směrem než úrokové sazby v ekonomice. Pokud si investor nyní koupí třeba český státní dluhopis se splatností v roce 2025, zafixuje si roční výnos kolem pěti procent. Každý pokles sazeb v ekonomice o jeden procentní bod pak vyvolá růst ceny tohoto dluhopisu o 2,7 procenta. Oslovení analytici by se nejčastěji poohlíželi po dluhopisech se splatností do tří let, případně po odpovídajících fondech.

Během recesí se naopak nedaří akciovému trhu, mediánový pokles vychází na šest procent. Důvodem jsou výrazné propady ziskovosti firem, což snižuje výnosnost akcií. A pokud se nic jiného nemění, musí jít ceny akcií dolů, aby byly schopné nabídnout výnos odpovídající své rizikovosti, oproti třeba právě dluhopisům. Aktuálně očekává Wall Street příští rok růst zisků o čtyři až pět procent, což odpovídá hodnotě indexu S&P zhruba na 4000 bodech.

Na těchto úrovních se pohybuje už nyní. Oslovení analytici zpravidla uvádí, že čekají korekci směrem dolů. „Zisky amerických společností by měly v roce 2023 oproti letošnímu roku v případě recese poklesnout minimálně o 10 procent,“ říká Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment. V takovém případě by se index mohl vydat k 3100 bodům, což by znamenalo více než pětinový propad oproti dnešku. Jde ale o nejpesimističtější hlas ankety.

Například portfolio manažer Filip Kejla, jenž stojí za projektem Investorees, je jedním z těch, kteří si myslí, že se americká ekonomika recesi nakonec vyhne. „V USA dochází k plnému přizpůsobení aktuální ekonomické situaci, je velký tlak na snižování nákladů, udržení marží, zvyšování efektivity,“ říká Kejla a čeká, že v roce 2023 bude index S&P 500 nad 4000 body. Americké akcie jsou pro něj stále první volba právě kvůli robustnosti americké ekonomiky.

Analytik společnosti XTB Tomáš Vranka uvádí, že při investování bývá originalita často na škodu a vsadil by na pasivní fondy kopírující index S&P 500. Výběr konkrétních firem by podmínil solidní ziskovostí a nízkým zadlužením, což splňuje třeba Apple nebo Microsoft. S evropskými akciemi je opatrnější. Zatímco Kejla by se nebál ani menší investice do čínských akcií, Vranka by se v Asii zaměřil na některé korejské nebo tchajwanské firmy. 

“Pokud bych měl dnes začít investovat, tak bych udělal v podstatě to samé, jako před lety. Využíval bych ETF fondy. Při delším časovém horizontu s převahou akciové složky (zhruba 50 procent americké akcie, 25 procent evropské a zbytek asijské a rozvíjející se trhy),” uvádí Radim Krejčí, ředitel investiční platformy Portu. Podle ředitele Bohemian Empire Štěpána Pírka by neměly chybět v portfoliu ani drahé kovy - zlato, stříbro nebo platina.

„Troufnu si i říct, že za posledních deset let nebyla lepší doba pro budování investičního portfolia,“ uvádí pak investiční poradkyně Michala Janatová. Podle ní nabízí investiční příležitosti nyní všechny základní třídy aktiv. Jen s nemovitostmi nebo podobnými méně likvidními aktivy by ještě nějakou dobu čekala. Korekce cen bytů a domů podle realitních makléřů, předpovědi centrální banky i modelu HN teprve začíná.

„Geograficky investuji do zemí, kam chci poslat svoje děti na studia. Dlouhodobě úspěšná investice potřebuje stabilní a předvídatelné právní prostředí, absenci politických zvratů a stabilitu měny. Tyto podmínky splňuje Amerika a země západní Evropy,“ dělí se o svou zkušenost Jaroslav Vybíral, hlavní stratég společnosti ČSOB Asset Management.

Pokud chcete dostávat relevantní informace ze světa investic, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už sedm tisíc našich čtenářů.

reces

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.