Po sedmnácti letech by se měl aktualizovat předpis, který stanoví cenu služeb advokátů. Shodli se na tom ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) s představenstvem České advokátní komory. „Advokátní tarif nebyl novelizován od roku 2006. V důsledku inflace a narůstání cen jak v justici, tak energetice je potřeba navýšení naléhavá,“ uvedl předseda České advokátní komory Robert Němec. Zvýšení by podle dohody s ministrem spravedlnosti mělo kopírovat inflaci, která od roku 2006 činila 66 procent.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na týden zdarma předplatitelem HN+ i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Advokátní tarif se používá tehdy, když se klient nedomluví s advokátem na smluvní odměně. Například když musí hradit náklady prohraného soudního řízení. Třeba za jeden úkon ve sporu o deset tisíc korun – jako převzetí případu, konzultace či jednání u soudu – se nyní platí 1500 korun bez DPH. Stejná sazba je za právní úkon, ve kterém nejsou předmětem sporu peníze.

Podle Blažka, který je původní profesí advokát, se sice advokátům ve velkých městech daří relativně dobře, „ale je třeba koukat i na městečka, aby tam advokáti měli z čeho žít,“ poukázal s tím, že jinak tam hrozí omezení advokátních služeb. Novelu podle Němce konzultovali i se zástupci neziskového sektoru, kteří chtěli zohlednit, aby co nejméně dopadla na nízkopříjmové skupiny. „Je to výsledek kompromisu,“ uvedl.

Ke zvýšení advokátního tarifu by mělo podle Blažka dojít od letošního července. Tím, že se budou zvedat i odměny za bezplatnou právní pomoc a za služby advokátů ex offo, pocítí to výrazně i státní kasa. „Odhad je, že to bude stát půl miliardy ročně,“ přiznal Blažek.

Již od počátku letošního roku došlo ke zvýšení notářských tarifů na necelý dvojnásobek. A podobně se zvedly i odměny znalcům a tlumočníkům, které proplácí stát. Ti už dokonce právě kvůli zpřísnění pravidel a současně nízkému znalečnému houfně vraceli znalecká razítka.

A postupně se budou zvyšovat i platy soudních úředníků. Ti totiž dostávají zhruba o čtvrtinu méně než lidé na srovnatelných pozicích v jiných resortech. Soudy tak kvůli nízkým platům nemohou sehnat kvalitní zaměstnance. A pokud je seženou, často po krátkém zaučení odejdou – nejčastěji do jiných úřadů.

A může se stát, že některé soudy již přestanou stíhat svoji agendu. „Třeba pustíme lidi, kteří mají být ve vazbě, protože nebudeme schopni vést vazební jednání. Lidé také budou čekat mnohem déle na rozsudky,“ varoval loni v říjnu místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk, který je mluvčím platformy, jež na kritický stav upozorňuje. Zatímco průměrný hrubý plat ve veřejné sféře byl předloni 41 tisíc korun, průměrný plat zaměstnanců soudů byl téměř o devět tisíc korun nižší.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) původně tvrdil, že státní rozpočet je v kritickém stavu a na zvyšování nebude mít peníze, nakonec je ale také našel. I soudním úředníkům se proto plat zvedne, ale bude to pomalejší. „Dohodli jsme se s ministrem financí a premiérem, že během dvou let dorovnáme platy tak, aby odpovídaly platům v ostatních sférách veřejné správy,“ řekl Blažek s tím, že další jednání s představiteli justice budou mít tento čtvrtek.

Podle Šuka se bude jednat hlavně o přesnějších krocích, například o tempu nárůstu. „Třeba také o tom, co vše zohledníme. Pokud se započítají i lépe placená armáda a učitelé, mělo by to být zvýšení až o deset tisíc korun. Když tyto profese odečteme, je rozdíl 8500 korun měsíčně,“ uvedl Šuk. Dorovnání na úroveň ostatních úředníků ve státní sféře bude státní rozpočet stát zhruba dvě miliardy ročně.