Odběratelé energií se uprostřed léta ocitli před nelehkou volbou. Mají doufat v další pokles cen energií na trzích, který postupně zvolňuje? Nebo se před blížícím se podzimem, spojeným obvykle se zdražením, upsat na dlouhou dobu za fixovanou cenu, která je však v cenících většiny dodavatelů pořád vysoko nad trhem?

Stále více z nich volí druhou možnost. Zájem Čechů o fixované tarify u energií roste, oznámil před pár dny ČEZ. „Více zákazníků si tak chce zajistit cenu před příští topnou sezonou. Zákazníci chtějí mít jasno, kolik budou platit i v budoucnu. A někteří také sledují velkoobchodní ceny energií, které v poslední době přestaly klesat, dokonce se mírně zvýšily,“ prohlásil ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Průměrná spotová cena elektřiny byla v červenci 2078 korun za megawatthodinu elektřiny, tedy o necelé dvě stovky níže než v červnu. Jenže v květnu to bylo 2010 korun. Plyn stojí na trzích sice každý měsíc méně a méně, pokles už ovšem zdaleka není tak razantní jako počátkem roku. Většina odběratelů ovšem volí co nejkratší dobu fixace, což je rok.

Do této atmosféry přišel dravý dodavatel Tedom energie ze skupiny Jet Investment investora Igora Faita s nabídkou netradičního „zimního“ tarifu. Během šesti chladných měsíců od října do března nabízí novým i stávajícím zákazníkům zemní plyn za zafixovanou cenu 1590 korun za megawatthodinu bez DPH. Nabídka je neobvyklá krátkou dobou fixace. Podle dostupných informací se šestiměsíční záruka ceny zatím na tuzemském trhu neobjevila. Produkt je tak vhodný především pro ty, kteří se chtějí zajistit na zimu, ale věří v další pokles cen na jaře 2024.

Především samotná cena je však výrazně nižší, než nabízí většina trhu. „Je to slušná nabídka oproti velkým dodavatelům, kde se innogy nebo ČEZ drží kolem 1800 až 2000 korun,“ míní analytik portálu Kalkulátor.cz Jan Béreš.

Podle něj se ovšem zákazníci mohou dostat ještě níž. „Jsou na trhu i lepší nabídky, třeba od dodavatele Dobrá energie za 1449 korun a obdobné ceny má také třeba EPET,“ dodává Béreš. Obě firmy patří do impéria miliardáře Daniela Křetínského a podobné nabídky lze získat třeba i od PRE. Tyto ceny by ovšem zájemce v oficiálních cenících na stránkách zmíněných dodavatelů hledal marně. Jde vesměs o individuální nabídky pro stávající odběratele, kteří pohrozí odchodem, nebo takové, kteří si dokážou ostrým přístupem atraktivní ceny „vyhádat“.

Tedom byl přitom jedním z dodavatelů, kteří na jaře přišli s tarify založenými na průměru velkoobchodních cen za posledních pět dní předchozího měsíce. Jde o způsob, jak vyzrát na zákaz spotových tarifů. Ty v době platnosti vládních stropů nelze uzavírat, pro období klesajících cen jsou však pro odběratele výhodné.

To oživilo energetický trh strnulý krizí a nejen společnosti Tedom energie se díky nabídce podařilo nabrat poměrně dost nových klientů. V polovině léta však i mezi domácnostmi ochotnými jít ještě na jaře do tržního rizika vzrostla obava, co s cenou udělá nadcházející podzim. „Vymysleli jsme to na základě požadavků našich klientů,“ říká šéf firmy Jakub Odložilík.

Společnost zároveň připravuje obdobnou nabídku i u elektřiny, tu zveřejní v příštích dnech, maximálně týdnech. Podle Odložilíka Tedom energie aktuálně čeká na pokles cen na trzích, aby mohla „zimní“ elektřinu pro své klienty nakoupit za výhodné ceny. Cílem podle něj je dostat se cenou pro koncového zákazníka pod 4000 korun za megawatthodinu.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.