Senát rozdělila nominace Roberta Fremra do Ústavního soudu. Na poslední chvíli vyšlo najevo, že Fremr v roce 1988 odsoudil v kauze takzvaných Olšanských hřbitovů mladíka na základě falešných důkazů podstrčených StB. Senátoři vlastně řešili dvě otázky – konkrétní a obecnou. Konkrétní: patří soudce s takovou minulostí do tribunálu, který hlídá ústavnost a je poslední instancí a garantem liberální demokracie? A obecná: jakou roli má dnes, po 34 letech, to, co dělali kandidáti do významných funkcí za komunistického režimu?

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Cynik může situaci s nominací Fremra komentovat tak, že je vše na svém místě: prezident, který se namočil s komunistickým režimem před rokem 1989, navrhl do Ústavního soudu soudce, který se namočil s režimem před rokem 1989. Pokud máme prezidenta, který před rokem 1989 stál coby voják „na stráži míru a socialismu“, jak se tehdy říkalo, nemůže už přece vadit, když někdo před rokem 89 soudil!

Cynikovi lze ovšem namítnout, že je tady jeden podstatný rozdíl: u vojáka z komunistické rodiny (Petra Pavla) se dá vcelku věřit tomu, že byl naivní a nedokázal prohlédnout, co je komunistický režim zač. Když se plazíte pod ostnatými dráty, skáčete s padákem a posloucháte stupidní rozkazy, nemáte většinou moc prostoru pro přemýšlení. U člověka z intelektuálních kruhů (Robert Fremr) se naivitě oproti tomu tak úplně věřit nedá. Každý, kdo za socialismu nastoupil k soudům, musel vědět, že se stává víceméně nástrojem třídní justice. A že i když bude sebevíce vzdorovat, nikdy se nedá vyloučit, že bude, byť nevědomě, převodovou pákou režimu a jeho tajné policie. Což je přesně to, co se Fremrovi stalo. U Fremra je tedy „namočení se“ s komunistickým režimem závažnější než u prezidenta Petra Pavla. A nelze se divit senátorům, kteří ho odmítli volit.

Jenže nad tímto konstatováním je ještě jedna podstatnější otázka: není už čas hodnotit uchazeče o důležité posty spíš podle toho, co vykonali ve svobodných poměrech, než podle toho, co dělali před bezmála čtyřiceti lety? Nemluvíme samozřejmě o těch, kteří byli přímo součástí represivního aparátu a o agentech StB. Ale o těch, kteří v sobě pouze nenašli dost morálky a statečnosti, aby režim odmítli jako takový. Pokud tito lidé dnes minulosti autenticky litují, třeba jako prezident Pavel nebo soudce Fremr, a je za nimi po roce 1989 čistá profesní i morální stopa, měli by dostat společenský pardon se vším všudy.

Z pohledu principu odpuštění za vyznanou vinu, což je jeden ze základů západní civilizace, je dobře, že se Robert Fremr do Ústavního soudu dostal. Odpuštění někdy potřebujeme všichni a nemilosrdná společnost je vždy horší než milosrdná.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist