Minulý týden menší obchodník s energiemi Tedom rozčeřil vody na českém energetickém trhu nabídkou levného plynu na šest zimních měsíců. Firma, za níž stojí skupina Jet Investment investora Igora Faita, nyní přichází s novou nabídkou také u elektřiny. U silové elektřiny, kde si obchodníci s energiemi nejvíce konkurují, šel Tedom na cenu 3950 korun za megawatthodinu. Stejně jako u plynu není Tedom ani u elektřiny úplně nejlevnější, jeho zimní nabídka ale fixuje dodávky na nejkratší dobu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Dlouhodobé, několikaleté fixace, na které býval trh zvyklý, již nejsou pro zákazníky v proměněné realitě energetického trhu výhodné,“ vysvětlil nabídku ředitel Tedom energie Jakub Odložilík.

Podle něj firma vyhověla zákazníkům, kteří mají rádi jistotu nebo se bojí opakování loňského scénáře. Tehdy se elektřina a plyn po několikanásobném zvýšení cen na energetických burzách dostaly na ceny, které řadě lidí způsobily velké obtíže, zvláště pokud měli větší odběry v rodinných domech.

Tedom má nyní kolem 15 tisíc zákazníků z řad domácností a firem. Vedle půlroční fixace ale tento obchodník v posledních měsících vyrostl především díky nabídce měsíčních fixů, jež jsou momentálně výrazně levnější než ostatní nabídky. Rizikem však je, že se ceny mohou rychle změnit. Jako se to stalo v roce 2022.

Nejkratší konkurenční smlouvy na dobu určitou jsou na trhu u elektřiny i plynu na jeden rok. Nabízí je třeba E.ON, který je s cenou 3750 korun za MWh na trhu nejlevnější.

Pod cenou čtyři tisíce korun za megawatthodinu silové elektřiny jsou z větších dodavatelů u fixovaných smluv dále Centropol, Pražská energetika (PRE) a její dceřiná firma Yello. PRE ale cenu 3906 korun za megawatthodinu fixuje do konce roku 2024, tedy téměř na rok a půl. Před několika dny zveřejnil nový ceník, kde se odběr dostane na 3950 korun za MWh, také středně velký obchodník Armex Energy.

Fixované ceny jsou teď pro lidi o dost nižší než nefixované. Průběžné smlouvy se pohybují cenově prakticky u všech dodavatelů kolem vládního stropu nebo i nad ním. Vládní strop stanovil pro rok 2023 maximální možné ceny, jež obchodníci mohli lidem fakturovat. U silové elektřiny to bylo 5000 korun za megawatthodinu, u plynu 2500 korun za MWh bez DPH a dalších regulačních poplatků, které zvyšují ceny, jež zákazník zaplatí, o další téměř tři tisíce za MWh.

Vedle kratších smluv se na trhu letos objevily také tříleté fixace, které každý rok nabízí nižší cenu. Nejdražší je však první rok, což aktuální snahu lidí o úspory znemožňuje. Jako první přišel s touto nabídkou největší obchodník s elektřinou ČEZ. Ten nabízí u tříleté fixace megawatthodinu elektřiny za 4490 korun, ve třetím roce se pak cena sníží na 3970 korun.

Bez ohledu na délku fixace dodavatelé energií potvrzují, že zájem o ně mezi lidmi roste. Třeba již zmíněný ČEZ potvrdil, že v červenci tvořily fixace u elektřiny třetinu podepsaných smluv na elektřinu, u plynu to byla více jak polovina.

Energetický trh se navíc může v příštích měsících rozhýbat, protože velkému množství domácností doběhnou dříve uzavřené smlouvy. „Oficiální statistika neexistuje, ale řádově se jedná o vyšší statisíce odběratelů,“ odhadl nedávno pro HN jejich počet Jiří Gavor z poradenské firmy ENA. Jen ČEZ má podobných smluv asi 300 tisíc, největší obchodník s plynem innogy má takových zákazníků asi čtvrt milionu.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.