Sice je Česko devátou nejlidnatější zemí v Evropské unii, přesto má v jejích institucích menší zastoupení, než by mělo mít. A ještě hůř je na tom v NATO, kde pracuje násobně méně Čechů a Češek, než by odpovídalo velikosti a ambicím země. Kvůli nedostatku krajanů se dostává zdejší vláda hůř k informacím o projednávaných věcech. Kabinet by chtěl současnou situaci zvrátit.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

O tom, že je nutné něco dělat s nedostatkem svých zástupců v klíčových institucích EU, opakovaně mluvil jak premiér Petr Fiala (ODS) a další členové vlády, tak i prezident Petr Pavel. Situace v Severoatlantické alianci ale dosud zůstávala v zákrytu. Až teď se to mění.

„Česko je citelně podzastoupeno mezi civilními zaměstnanci NATO,“ řekl HN a serveru Aktuálně náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL). Ten sám přes 20 let pracoval v Bruselu a zastoupení Čechů v mezinárodních organizacích se má na ministerstvu věnovat.

Civilní pracovníci NATO v bruselské centrále a dalších pracovištích čítají dohromady okolo 6,5 tisíce lidí. Čechů jsou mezi nimi jen tři desítky, tedy zhruba půl procenta. Desetimilionových Maďarů, kteří vstupovali do aliance ve stejném roce jako Češi, je čtyřikrát víc. Portugalců – také desetimilionového národa – tam pracuje dokonce šestkrát víc než Čechů.

V institucích EU je situace o něco lepší, ale i tam patří Česko mezi personálně podzastoupené státy. V Evropské komisi, kde vzniká velká část zákonů, jež pak platí i v tuzemsku, zaujímají Češi přibližně 1,6 procenta pracovníků. Měli by přitom tvořit alespoň tři procenta.

Největší české pusto je na top manažerských postech. Například ředitelů oddělení v Evropské komisi, z nichž každý má pod sebou až stovku lidí, by měli mít Češi pět, šest. Mají ale jen dva. Na ještě vyšších úřednických pozicích pak není vůbec žádný Čech či Češka.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Důvodů tohoto stavu je víc. „Chybí nám kritická masa lidí už na základních pozicích, ze kterých by se časem stali seniornější úředníci,“ vysvětluje česká diplomatka Linda Messias, která měla dosud na českém zastoupení při EU v Bruselu na starosti veřejnou diplomacii a teď nově pracuje v Evropské komisi. „Mladí čeští absolventi humanitních oborů se v Bruselu ucházejí o místo výrazně méně často než jejich vrstevníci z jiných zemí,“ dodává.

Některé krajany může odradit dlouhé výběrové řízení, protože v případě EU i NATO jde o proces na řadu měsíců. V mnohonárodním cizojazyčném prostředí se navíc vyžaduje víc schopností než na většinu pozic v Česku. 

Nedostatek Čechů v evropských institucích je však problém pro stát. Češi se kvůli tomu, obrazně řečeno, víc naběhají, když v unii nebo v NATO shánějí klíčové informace pro vládu. Přiznal to i náměstek Hulicius, který devět let pracoval v komisi. „Odpovědný úředník v Praze nebo Bruselu si ‚české‘ informace vždycky sežene. Ale je to pracnější,“ řekl v rozhovoru pro HN.

Státní správa už proto začala pořádat přípravné kurzy do EU a inzeruje nabídky práce v NATO. Členové vlády i prezident Pavel tvrdí, že chtějí při svých setkáních oslovovat mladé Čechy, aby se hlásili do konkurzů.

Náměstek Hulicius míří v říjnu do centrály NATO v Bruselu jednat o tom, jak zastoupení Čechů v alianci zlepšit. „Snažíme se v diskusi o nové personální strategii NATO nastavit otevřenější podmínky pro uchazeče z podzastoupených zemí. Máme spojence, nejsme v této situaci sami,“ tvrdí.

Fialova vláda doufala, že po úspěšném českém předsednictví EU se Češi snáz dostanou na vrchol Evropské komise a jinam, kde zatím chybí. To se dosud nestalo. Česko má momentálně jen jedno želízko v ohni – exnáměstek na ministerstvu životního prostředí Jan Dusík je ve výběrovém řízení na top post zástupce generálního ředitele v Evropské komisi pro otázky klimatu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist