Dodavatel elektřiny vyrobené v uhelných elektrárnách Chvaletice a Počerady zaznamenal další úspěch u státních úřadů. Po ministerstvu obrany si od vloni založeného obchodníka Sev.en Industry Supply z energetické skupiny miliardáře Pavla Tykače nakoupí elektřinu i ministerstvo kultury a resort práce a sociálních věcí. Jen posledním dvěma úřadům dodá Sev.en dohromady 72 GWh elektřiny. Mezi obchodníky, kteří se mohou účastnit veřejných zakázek, byla Tykačova firma zapsána letos v lednu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Obě ministerstva jsou pro Sev.en Industry Supply zajímavá tím, že neodebírají jen pro sebe, ale i pro své příspěvkové organizace. U ministerstva kultury, jež odebere 44 GWh, jde o Národní divadlo, muzea, galerie, knihovny a památkové ústavy. Resort práce a sociálních věcí (MPSV) uzavřel dvouletou smlouvu na očekávaný objem 28 GWh.

Podle marketingové manažerky Sev.en Industry Supply Kateřiny Petrášové je rámcová cena kontraktu při nynějších cenách elektřiny u ministerstva kultury něco přes 150 milionů korun. V případě MPSV pak bude pro Sev.en Industry Supply předpokládaný obrat něco přes 90 milionů. Celé skupině Sev.en samozřejmě půjdou také zisky z prodané vlastní elektřiny. 

Aktuálně se jedna megawatthodina elektřiny u ročního kontraktu na rok 2024 prodává na pražské energetické burze PXE za 130 eur (3171 korun). Na denním trhu operátora OTE byla v září průměrná cena kolem 2500 korun.

Jako vůbec první ze státních úřadů podepsalo s Tykačovou firmou smlouvu ministerstvo obrany. V aukci na Českomoravské komoditní burze Kladno vysoutěžilo roční dodávky téměř 132 GWh, a to i pro vojenská letiště, kasárna či vojenské nemocnice v Praze, Brně a Olomouci. Celkem jde o dodávky do téměř dvou set odběrných míst a Tykačova firma z nich může mít tržby až 487 milionů korun. Symbolický je pro Tykače kontrakt se Správou Pražského hradu s objemem 4,4 GWh.

„Potvrzuje se naše významné postavení na trhu jako stabilního a spolehlivého dodavatele elektřiny,“ komentoval poslední vítězství v tendrech Martin Ludvík, generální ředitel Sev.en Industry Supply. Ten do firmy přišel letos v březnu z konkurenčního ČEZ Esco. Vedle elektřiny chce nový ředitel začít poskytovat také dodávky plynu.

Sev.en Industry Supply patří do energetické skupiny miliardáře Pavla Tykače. Vznikla loni v létě jako obchodník prodávající vlastní elektřinu velkým odběratelům z řad firem, s minimálním odběrem 4 GWh. Firma si to může dovolit, protože Tykač vlastní uhelné elektrárny Chvaletice a Počerady či teplárny Kladno a Zlín. Podle statistik OTE měla Sev.en Industry Supply ke konci srpna 134 zákazníků z řad velkoodběratelů.

Podle dřívějších zpráv na Seznam.cz bylo Tykačovým cílem zobchodovat přes Sev.en Industry Supply asi 3 TWh elektřiny ročně, tedy zhruba čtvrtinu produkce jeho zdrojů v Česku. Například elektrárna Chvaletice loni vyrobila 4,9 TWh.

Výrazně se k tomu Tykač přiblížil už v květnu, když Sev.en Industry Supply uspěla v největším jednorázovém tendru na dodávky elektřiny pro státní podnik Správa železnic. Ten zajišťuje trakční elektřinu pro pohon lokomotiv, kterou pak rozúčtuje jednotlivým dopravcům. Pro rok 2024 podnik vysoutěžil dodávky ve výši 1,3 TWh, což jsou zhruba dvě procenta v Česku spotřebované elektřiny.

Na dřívější dotaz HN Správa železnic uvedla, že Sev.en Industry Supply má u dodávek garantovanou pevnou obchodní přirážku ve výši 168,90 koruny za MWh u ročního kontraktu a 165 korun za MWh u spotových nákupů. Zisk obchodníka tak bude něco přes dvě stě milionů korun.

Správa železnic při podpisu kontraktu uvedla, že se jí v roce 2022 nákupy elektřiny prodražily o dvě miliardy korun, na téměř pět miliard. Fixovaná cena tvoří 70 procent objemů a zbylých 30 procent vychází z ocenění na denním trhu Operátora trhu s elektřinou (OTE).

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist