Zbavit se pracovníka, který firmě nic nepřináší, by mohlo být nově jednodušší. Ekonomičtí poradci tlačí na vládu, aby umožnila rozvolnění podmínek pracovního poměru. K nim se přidali i někteří poslanci, kteří už začali sami podnikat kroky ke změně. Poukazují právě na to, že „problémoví“ zaměstnanci nebo ti bez výkonu, pokud hrubě neporuší pracovní kázeň, jsou v Česku nepropustitelní.
„I to vede ke snížení produktivity práce firem, a tudíž ke ztrátě konkurenceschopnosti na světových trzích,“ stojí v jednom z bodů proinvestičních opatření, jež Národní ekonomická rada vlády (NERV) poslala nedávno kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS).
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekV dokumentu ekonomové navrhují, aby se modernizoval zákoník práce tak, že bude snadnější nabrat zaměstnance, ale i je propustit. „Vysoké náklady s náborem a propouštěním lidí na straně zaměstnavatele nejsou motivující. Zaměstnavatelé nechtějí nést riziko pouze na sobě a často se uchylují ke švarcsystému,“ stojí dále v dokumentu, který mají HN k dispozici.
Inspirací je pro ekonomy takzvaný dánský model. V severské zemi je dlouhodobě jedna z nejnižších nezaměstnaností. Loni se pohybovala kolem 4,5 procenta. Zároveň Dánsko dává dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na aktivní podporu zaměstnanosti. Propustit zaměstnance, třeba i bez udání důvodu, je tam sice snadné, díky podpoře státu ale lidé rychle najdou nové místo.
Proto NERV navrhuje možnost propuštění zaměstnance bez udání důvodu. „Riziko výpovědi může být kompenzováno třeba větší částkou odchodné mzdy. Takže zaměstnavatel by mohl dát výpověď bez udání důvodu, ale musel by zaměstnanci garantovat ne tři, ale třeba čtyři nebo pět měsíců mzdy,“ říká jedna z členek poradního orgánu Helena Horská.
Podle ní je dalším opatřením i zavedení výpovědi elektronickou formou. „Teď musí být všechno písemně a musíte to předat, tak alespoň tohle by se mohlo přiblížit digitální době. Hodně lidí pracuje třeba na home office nebo nejsou vždy k dispozici v zaměstnání a tohle bychom měli zohlednit,“ dodává ještě Horská. Zatím lze posílat výpověď elektronickou cestou jen se souhlasem zaměstnance. Jinak musí jít do vlastních rukou buď osobně, nebo doporučenou poštou.
Méně papírování? Kdepak, koalice s novelou zákoníku práce naopak firmám naloží
Podobně to vidí také zaměstnavatelé. „Voláme po tom dlouhodobě. Tato nepružnost brzdí ekonomiku, investice, flexibilitu celého podnikatelského prostředí,“ říká výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů Vít Jásek. A podobně to vidí i Svaz průmyslu a dopravy. „Zaměstnavatelé by měli mít možnost transparentně ukončit se zaměstnancem spolupráci, která nefunguje,“ míní Dagmar Kužvartová, ředitelka zaměstnavatelské sekce svazu.
Podle ní je logické, že by výpověď bez udání důvodů měla být spojena se zavedením vyššího odstupného. To je důležité zejména v oborech, kde se nedají předvídat zakázky a je pak třeba například pružně reagovat na jejich sezonní nedostatek. „Současně se ale bavíme o ochranných mechanismech, aby měl například zaměstnanec dost času najít si nové zaměstnání a aby byl finančně zabezpečený,“ dodává pak prezident Unie zaměstnavatelských svazů Jiří Horecký.
První verzi návrhů prorůstových opatření už ministři s připomínkami vrátili NERV a jeho členové nyní dávají dohromady finální verzi. Není proto zatím vůbec jasné, zda se toto opatření ve výsledném seznamu objeví. Už nyní ale silně rezonuje nejen v byznysu, ale i mezi poslanci.
„Naše pracovní právo je strašně rigidní, bavíme se o tom na klubu neustále. Jak to, že ostatní státy nemají dohody o pracovní činnosti nebo o provedení práce, a přesto fungují? Zaměstnanec u nás zabírá místo měsíce poté, co by už měl být pryč. Trápí nás to všechny,“ říká poslanec Ivan Adamec (ODS).
S tím souhlasí i jeho stranická kolegyně Jana Bačíková. „Pracovní trh je úplně plný, je třeba zajistit, aby se mohl zaměstnanec snadněji propustit, například i zkrácením výpovědní lhůty. Nyní je to na stole a my to začínáme řešit napříč sněmovnou.“
Výraznější změny v zákoníku práce tlačí i Starostové, podle nichž je třeba rozpohybovat pracovní trh co nejdříve. V první řadě se musí více zatraktivnit flexibilní úvazky a zajistit rychlejší nástup rodičů do práce. „Vidím, že je důležité rozvolnění pracovního poměru. Situace, kdy člověk nejde vyhodit, jsou časté,“ říká Michaela Opltová (STAN).
Piráti souhlasí, musí se ale podle nich velmi pečlivě nastavit parametry. „Nesmí dojít k vychýlení jedním či druhým směrem, které by ve výsledku uškodilo. Budeme o tom v koalici diskutovat,“ říká místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti).
Zastánci změn budou muset vyjednávat zejména s lidovci, protože ti sice podporují zkrácené úvazky, posilování práv zaměstnavatelů se jim však nezamlouvá. „Nízká flexibilita je známá překážka na trhu práce, ale nyní jsme dělali různé kroky pro posílení práv zaměstnanců, změna o 180 stupňů není podle mě na pořadu dne,“ říká poslanec a ekonomický expert KDU-ČSL Michael Kohajda.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist