Měl to být recept, jak zrychlit extrémně dlouhé povolování staveb, místo toho se však developeři obávají, že nový stavební zákon nakonec povede k pravému opaku. Důvodem jsou potíže, které provázejí digitalizaci stavebního řízení, tedy jeden z klíčových nástrojů, na nějž ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) dlouhodobě sází. Příprava digitalizace se tento týden opět zkomplikovala poté, co Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potvrdil své nedávné rozhodnutí a zastavil výběrové řízení na dodavatele softwaru. Rozhodnutí zveřejnil ve čtvrtek. K tomu obdržel další dva podněty na postup ministerstva, které mohou celou akci ještě více zbrzdit.

Resort přesto trvá na tom, že všechno stihne v termínu. „Ministerstvo plánuje dodávku informačních systémů na první kvartál roku 2024. Následně dojde k jejich testování. Stavební úřady a stavebníci z řad veřejnosti budou mít systém k dispozici od května 2024,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Waleczko. Komunikovat se stavebními úřady elektronicky pak má být podle zákona možné od července příštího roku.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Optimismus ministerstva ale neodpovídá poslednímu vývoji. Mluvčí ÚOHS Martin Švanda na dotaz HN uvedl, že úřad tendr zrušil z důvodu nezákonnosti zadávacích podmínek. Ty znemožňovaly dodavatelům řádně připravit nabídku. V odůvodnění svých rozhodnutí mimo jiné kritizuje ministerstvo za to, že nestanovilo lhůtu, v níž schválí dodaný software. Označil to za nesplnění jedné ze základních zadávacích podmínek.

Ministerstvo argumentovalo, že pevné stanovení lhůty by přípravu digitalizace zkomplikovalo. Pro každý případ je podle něj potřeba jiné množství času. Prý se také našly firmy, které i přes to byly schopné se přihlásit do soutěže. Úřad však námitky nepřijal. Waleczko uvedl, že ministerstvo nyní připravuje správní žalobu, která by měla nejasnosti vyjasnit, protože to považuje ze systémového hlediska za naprosto stěžejní pro budoucí postup digitalizace dalších odvětví.

Digitalizace stavebního řízení je jedním z hlavních cílů současného ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Projekt Datarun upozornil na to, že ministerstvo v době, kdy čelilo nejistotě ohledně osudu původního tendru, vypsalo novou veřejnou zakázku, v jejímž rámci zadalo projekt stejné firmě, která vyhrála původní soutěž. I tuto zakázku nyní ÚOHS na základě dvou oznámení prověřuje. „Je otázka, jestli je takový postup právně průchodný. Myslím, že je to velmi sporné,“ domnívá se Pavel Černý, advokát z kanceláře Frank Bold. Pokud by úřad zrušil i novou zakázku, celý proces digitalizace by to ještě více zpomalilo.

Problémy ministerstva silně znepokojují developery, kteří si od nového stavebního zákona slibovali zlepšení dlouhodobě problémového stavebního řízení. Průměrný bytový projekt se v Česku povoluje i pět let, některé složitější případy se táhnou třeba i dekádu. Firmám to prodražuje výstavbu, což následně přenášejí do cen nemovitostí, které tak zdražují více, než by bylo nutné.

„Není to dobrá zpráva pro development, ale ani pro Česko a jeho ekonomiku,“ uvedl pro HN šéf Asociace developerů Tomáš Kadeřábek. On sám již takřka nevěří, že by se digitalizaci podařilo spustit v původním termínu, tedy 1. července. Podle něj je v ohrožení stavební zákon jako celek. Asociace již dříve vyzvala ministerstvo, aby přijalo opatření, které umožní fungování nového zákona i v případě, že by se digitalizace nestihla připravit. „Byli jsme ale ujištění, že se nic neděje a že se vše zvládá. Tomu už dnes asi nevěří nikdo,“ dodal Kadeřábek.

Podobně to vidí také Michaela Tomášková, výkonná ředitelka největšího českého developera Central Group. „Dříve jsme vývoj sledovali s obavami, nyní to už přechází spíše v paniku. Jako pro investora je pro nás klíčové, jak máme projektovat a připravovat nové stavby i jak se interně připravit na digitalizaci. Napjatě proto vyhlížíme prováděcí předpisy, které jsou pro uvedení zákona do praxe a rovněž pro to, jestli dojde k nějakému zjednodušení a urychlení, zcela zásadní,“ konstatuje. Pokud ministerstvo problémy nevyřeší, může podle Tomáškové celý systém povolování staveb zkolabovat.

Petr Michálek, generální ředitel developera Skanska Residential, pak označil stav přípravy stavebního zákona za alarmující. „Projektový development je dlouhodobý byznys, který potřebuje co nejvyšší předvídatelnost legislativního prostředí, bohužel aktuální stav přípravy nového stavebního zákona přináší stále větší nejasnosti. To vede ke zvyšování rizika pro soukromé i veřejné investory a v důsledku pak ke zvyšování koncových cen,“ říká.

Postup resortu dlouhodobě kritizují také města a kraje. Obávají se, že ministerstvo spustí systém pozdě a jejich lidé se s ním nestihnou včas seznámit. Podle předsedy Svazu měst a obcí a starosta Kyjova Františka Lukla potřebují úředníci alespoň půl roku na zaškolení. S takovým předstihem však systém k dispozici nebude. V případě slíbeného květnového termínu budou mít úředníci na zaškolení jen několik týdnů.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.