Jako jediná země v EU měří Česko elektřinu po fázích. To má negativní dopady na majitele malých fotovoltaických elektráren. Stává se jim, že v jeden čas v jedné fázi elektřinu do sítě dodávají, v jiné fázi ale nakupují. Dodavatelské společnosti od nich ale elektřinu vykupují za výrazně nižší ceny, než jsou ty prodejní. Zatímco ve všech ostatních zemích EU nemá rozdělení na fáze žádné dopady, v Česku na tom peněženky domácností a firem tratí.

Aby dnes drobní solárníci předešli neférovému měření, musí si kupovat takzvané asymetrické střídače, které umí elektřinu mezi fázemi přesouvat podle toho, jak je zrovna potřeba. Tyto střídače ale mají kratší životnost a jsou o několik desítek tisíc korun dražší než ty symetrické, které se používají ve zbytku Evropy i ve světě. Majitelé fotovoltaik v Česku proto léta volají po změně. Teď mají velkou šanci, že se jí dočkají.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Asymetrické střídače se vyrábějí hlavně pro Česko a nevěnují se jim renomované značky, protože pro ně tuzemský trh není dost velký. A rozdíly v cenách měničů jsou skutečně velké. Zatímco například často používané asymetrické střídače GoodWe stojí zhruba 71 tisíc korun, symetrické střídače Huawei či SMA lze koupit za 47 tisíc korun. Pokud změna projde, jen na investici do střídačů by novým majitelům fotovoltaik ušetřila desítky tisíc korun. A další úspory by přinesla při jejich provozu.

Ve všech ostatních zemích EU si majitelé fotovoltaiky vystačí s levnějšími symetrickými střídači, protože jim jejich dodavatelé energií prostě odečtou ze sítě dodanou elektřinu od té, kterou od solárníků vykoupili. V Česku však majitelé fotovoltaik dostanou za vykoupenou elektřinu zaplaceno a za tu nakoupenou zaplatí. Cenový rozdíl je v jejich neprospěch. Podle modelového příkladu HN vztaženého k vybraným cenám jednoho z dodavatelů může majitel fotovoltaiky bez asymetrického měniče v jeden moment za nákup elektřiny ze sítě platit i více než dvakrát tolik, co za to samé dodané množství elektřiny inkasuje.

V rámci novely energetického zákona, která zavádí hlavně komunitní energetiku, proto poslanci přišli s pozměňovacím návrhem, který tento neférový přístup změní. Novela začátkem prosince půjde ve sněmovně do třetího, a tedy posledního čtení. K podpisu prezidenta by se mohla dostat již na přelomu letošního a příštího roku.

Neruší sice takzvané měření po fázích, se kterým je Česko v EU zcela ojedinělé a ve světě vzácné, ale odstraní jeho popsanou nevýhodu, která spočívá v rozdílu výkupních a prodejních cen. Zatímco v jiných evropských zemích by dodavatelé odečetli vykoupené kilowatthodiny od těch prodaných, v Česku tento rozdíl řeší až v momentě, kdy jsou kilowatthodiny naceněné. Tedy se od sebe odečítají příslušné částky. Problém se týká desítek tisíc drobných majitelů fotovoltaik. 

Komora obnovitelných zdrojů energie či Asociace komunitní energetiky už vydaly prohlášení, ve kterých pozměňovací návrh vítají. „Čekali jsme na to deset let. Je to velký průlom této novely,“ řekl HN Štěpán Chalupa, předseda komory. Podle Patrície Čekanové, prezidentky zmíněné asociace, je to sice jakýsi legislativní „kočkopes“, i tak ale prospěšný.

Chalupa návrh vnímá jako výrazný posun, byť si je vědom toho, že se tím měření po fázích zcela neruší.

To potvrzuje i poslanec Ivan Adamec (ODS), který je zpravodajem dané novely a jedním z předkladatelů pozměňovacího návrhu. „Není to tak, že bychom rušili měření po fázích a zaváděli běžnější součtové měření. Jen lidem umožníme, aby jedno odběrné místo využívali pro dodávky i odběr elektřiny. Bude to virtuální, účetní změna,“ vysvětlil HN Adamec. De facto se tak majitelům drobných fotovoltaik umožní, aby přetoky do sítě účetně sdíleli sami se sebou. Na základě této změny si množství kWh, které do sítě dodají, odečtou od toho množství, které ze sítě nakoupí, jako by to bylo součtové měření.

Měření spotřeby elektrické energie po fázích se v Česku používá od roku 2011. Do té doby i zde fungovalo měření součtové. Distributoři ale měli za to, že při fázovém měření dosáhnou lepšího rozložení elektřiny do všech tří částí elektrizační soustavy. To je také nejčastější argument odpůrců znovuzavedení součtového měření. Nicméně je divné, že ve všech jiných evropských státech s ním problém nemají. „Podle mě by to problém pro distribuční sítě nebyl. Stačí, když budou kvalitně navržené. Nesymetrii v síti dělají hlavně odběry,“ řekl HN Pavel Hrzina, odborník z ČVUT.

Podle Adamce pozměňovací návrh Poslanecká sněmovna velmi pravděpodobně schválí. V Hospodářském výboru sněmovny, kterému Adamec předsedá, už prošel. A podporu má i ze strany ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) a jeho ministerstva, které novelu předložilo. Samotnému zrušení měření po fázích se ale dlouhodobě brání. „Zrušení fázového měření by omezilo přehled o distribuční soustavě a jejím využití. Zároveň by omezilo volnou kapacitu pro instalovaný výkon nových zdrojů,“ sdělil vedoucí tiskového oddělení ministerstva Marek Vošahlík.

Ministerstvo proto přišlo s alternativním řešením, jež je v popsaném pozměňovacím návrhu, který předložili poslanci a umožňuje sdílení elektřiny „sám sobě“.